kırsal yerleşim yerlerinin genel özellikleri

Kırsal yerleşim yerleri genel olarak köy ve kasabalardan oluşur. Bu yerleşim yerlerinde yerleşim düzenli olmadığı gibi altyapı sistemleride genellikle bulunmaz. Kırsal yerleşim yerlerinde az sayıda insan yaşarken geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlarlar. Elbetteki bu köy ve kasabalarda başka mesleklerle de uğraşanlar bulunmaktadır.

Kırsal yerleşim yerlerinde çoğunlukla üreten bir kesim yer almaktadır. Geçmişte ülkemizde nüfusun büyük bölümü kırsal kesimde yaşarken artık tarımsal faaliyetlerin kazancının düşük olması, şehirlerdeki sanayileşmenin artması ve yeni imkanları nedeniyle göç vererek hızla nüfusu azalmıştır.

Kırsal yerleşim yerlerinde sabit bir çalışma saati olmazken insanlar kendi hayatlarına göre çalışırlar. Lakin bu iş kendi işleri olduğu için iş saatlerinin yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar günümüzde devletimiz kırsal kesimleri desteklese de göç vermesine bir türlü engel olunamamıştır.

kırsal yerleşim

Kırsal yerleşim yerlerindeki faaliyetler


Kırsal yerleşim yerleri muhtar ve azaları tarafından yönetilirken bu kişiler ise ilçelere bağlıdır. Bu yerlerde eğitim ilk okul düzeyinde yapılsa da bazı mecralarda taşımalı eğitim sistemi uygulanır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.