Kış aylarında arabaların radyatörlerindeki suya niçin antifriz adı verilen bir madde eklenir

Soğuk kış aylarında arabalarımızda bulunan radyatörlere antifriz adı verilen bir sıvı ekleriz. Bu sıvının eklenme amacı suyun donma noktasını daha aşağılara çekmek ve radyatörlerin donmasını engellemektir.

Eğer antifriz koymazsak bu kez araçlarımızdaki sular donar ve genleşir. Bu durumda ise radyatörlerin patlaması meydana gelir, maddi hasar oluşur.

arabalara antfriz

Soğuk kış günlerinde araçlarımızdaki radyatörlere, güneş enerji sistemlerine donmamaları için antifriz koyarız. Normalde 0 derecede donacak olan su böylece -20 yada -25 derecede donmaz. Bu sayede aracımızı kış aylarında bile sağlıklı bir şekilde kullanabiliriz.

Hatta bazı antifriz türleri donma derecesini -40’a kadar düşürebilmektedir.

Özellikle ülkemizin doğu bölgelerinde antifriz kullanımı şarttır. Çünkü bu bölgelerde daha sert ve soğuk kış günleri görülmektedir. Hava sıcaklığı bazı bölgelerde -40’ları bile görebilir.

Soğuk kış günlerinde donma olaylarının önüne geçilmesi için arabalarda antifriz kullanırız. Yolların donmasını engellemek ve ulaşımı kolay bir hale getirmek için donmasını engellemek gerekir. Bu nedenle yollar kış aylarında sıkça tuzlanır.

Kullanılan tuz yoldaki suyun donma derecesini daha düşük sıcaklıklara çekerek buzlanmanın önüne geçer. Böylece kazaların oluşması engellenir.

(3) Yorum

  1. Kış aylarında araçların radyatörlerine antifriz konulmazsa araç motorundaki su donarak blokların çatlamasına neden olur. Buda araç sahibine büyük zarar demektir. Motorlarda soğutma sistemi olarak su kullanılır. Normalda su 0 derecede donar ancak bunu düşürmek için antifriz konulur.

    Böylece eksi derecelerde bile araçlar donmaz ve maddi hasar oluşmaz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.