Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Kış aylarında içme suları donduğu halde deniz suları genellikle neden donmaz?

Kış aylarında soğuk havalarda içme suları genellikle donarak buz haline gelir. Fakat deniz sularında herhangi bir donma söz konusu olmaz. Bu insanlara geçmişten günümüze kadar ilginç gelmiştir. Peki deniz suları nasıl oluyor da donmuyor hiç düşündünüz mü?

Tatlı sular yani içme suyumuz üstten başlayarak alta doğru sıfır derece ve altındaki sıcaklıklarda donarak sıvı halden katı hale dönüşür. Ancak deniz sularında herhangi bir donma söz konusu olmaz. Ancak kutuplar gibi soğuğun çok yüksek olduğu yerlerde deniz sularında donma görülür. Bunun nedeni deniz suyunun tuzlu olmasıdır. Tuz suyun donma noktasını daha da aşağılara çekerek donmasını engeller. Örneğin normalde su 0 derecede donuyorsa tuzlu su -20, -25 derecelerde donmaktadır.donma
Bu sayede denizlerde donma olayı görülmez ve hayat devam eder. Ancak kutuplar gibi sıcaklığın -40,-50 derece olduğu yerlerde deniz sularının donduğu görülür.

Ayrıca su neden yukarıdan donar merak edenler için açıklayalım.

Suyun üst tabakası yani üstü havayla temas eden ilk noktadır. Bu nedenle suyun sıcaklığının en düşük olduğu nokta su yüzeyidir. Bu yüzden su üstten donar. Aksi halde alttan donmaya başlasa tüm balıklar ve su canlıları suyun yüzeyine çıkarlardı. Ancak bu durumda buzun altında yaşamlarına devam ederler.

1 Yorum

  1. Aklıma her zaman takılan bir konuydu. Nasıl oluyor da kış aylarında denizler donmuyor. İçindeki canlılar nasıl ölmüyor. Aslında bazı denizler kutuplarda özellikle donuyor ama su her zaman üstten donuyor. Allah’ın bir mucizesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.