Kış aylarında içme suları donduğu halde deniz suları genellikle neden donmaz?

Kış aylarında soğuk havalarda içme suları genellikle donarak buz haline gelir. Fakat deniz sularında herhangi bir donma söz konusu olmaz. Bu insanlara geçmişten günümüze kadar ilginç gelmiştir. Peki deniz suları nasıl oluyor da donmuyor hiç düşündünüz mü?

Tatlı sular yani içme suyumuz üstten başlayarak alta doğru sıfır derece ve altındaki sıcaklıklarda donarak sıvı halden katı hale dönüşür. Ancak deniz sularında herhangi bir donma söz konusu olmaz.

Ancak kutuplar gibi soğuğun çok yüksek olduğu yerlerde deniz sularında donma görülür.Bunun nedeni deniz suyunun tuzlu olmasıdır. Tuz suyun donma noktasını daha da aşağılara çekerek donmasını engeller. Örneğin normalde su 0 derecede donuyorsa tuzlu su -20, -25 derecelerde donmaktadır.donma

Bu sayede denizlerde donma olayı görülmez ve hayat devam eder. Ancak kutuplar gibi sıcaklığın -40,-50 derece olduğu yerlerde deniz sularının donduğu görülür.

Ayrıca su neden yukarıdan donar merak edenler için açıklayalım.

Suyun üst tabakası yani üstü havayla temas eden ilk noktadır. Bu nedenle suyun sıcaklığının en düşük olduğu nokta su yüzeyidir. Bu yüzden su üstten donar. Aksi halde alttan donmaya başlasa tüm balıklar ve su canlıları suyun yüzeyine çıkarlardı. Ancak bu durumda buzun altında yaşamlarına devam ederler.

1 Yorum

  1. Kışın çok soğuk olduğu zamanlarda sokaklar bile buz tutuyor. Yurdumuzun her noktasından donan göller ve nehirlerin görüntüleri geliyor. Ama dediğiniz gibi denizlerde herhangi bir donma yok.

    Tuz ne kadar deniz sularının donmasını engellese de bazı noktalarda o bile yetersiz geliyor. Örneğin kutuplarda deniz suları donmuş durumdadır. Üzerinde birçok canlı yaşamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.