Kış aylarında yollar neden tuzlanır?

Soğuk kış günlerinde ve kar yağışlarından sonra yolların tuzlandığını sık sık görürüz. Öğretmenimiz bu durumun sebebini araştırmamızı istedi. Bende yaptığım çalışmalar ile kar yağdıktan sonra yada havaların çok soğuk olduğu dönemlerde yolların tuzlanmasının nedenlerini araştırdım.

İlk olarak babama sordum. Bu yolların neden tuzlandığını biliyor musun dedim. O da eğer kar yağarsa yada yağmur sonrasında hava sıcaklığı sıfır derecenin altına düşerse yollara kara yolları ekipleri tarafından tuzlama çalışması yapılır. Bunun nedeni tuzun asfalt zemininin donmasını engellemesidir dedi.

Yola dökülen tuz buzlanma riskini ortadan kaldırarak trafik kazalarının olmasını ve araçların yolda kalmasını engelliyormuş. Çünkü tuz suyla karıştığında suyun normalde sıfır derece olan donma noktasını eksi 20 derecelere kadar düşürüyormuş.

Bu durumu babam arabalarına koydukları antifriz ile açıkladı. Nasıl ki arabalarımız kış aylarında donmasın diye bu maddeyi koyuyorsak asfalt içinde tuzlama çalışması yapılıyor. Mantıken her ikisi de aynı amacı teşkil ediyor. Suyun donma noktasını daha düşük seviyelere çekerek yaşanabilecek olumsuzlukları engelliyor.

tuzlama

Kışın kar yağdıktan sonra yollara tuzlama çalışması yapılır ve donma, buzlanma engellenir.

Aksi halde kar yağdıktan sonra yollarda don olayı meydana gelmekte ve arabalar hareket etmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle ulaşımda aksaklıklar oluşup türlü yaralanmalar, can kayıpları yaşanıyor. Tuz asfalt için zararlı olsa da can güvenliği için yapılması gereken önemli bir çalışmadır.

Babam sayesinde kış aylarında yollar neden tuzlanır sorusunun cevabını bu şekilde buldum. Umarım sizinde işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.