kış mevsiminde koyu renk yaz mevsiminde ise açık renk kıyafetler tercih etmemizin sebebi nedir?

Kış mevsiminde genel olarak koyu renk yaz mevsiminde ise açık renk kıyafetler tercih ederiz. Böyle bir tercihte bulunmamızın sebebi nedir gelin birlikte inceleyelim. Renkler güneş ışınlarının emilmesi ve emilmeyen ışınların yansıması ile oluşurlar. Örneğin mavi olarak gördüğümüz bir renk için cisim üzerindeki renk oluşturan etkenler mavi ışığı emerek diğerlerini yansıtırlar. Bu şekilde o cismi mavi olarak görürüz.

Koyu renk giysiler ise daha fazla ışığı emerler ve az miktarda ışığı yansıtırlar. Bu sayede onları insanların daha sıcak olmalarını sağlarlar. Örneğin siyah rengi ele alacak olursak tüm ışıkları emerek hiçbirini yansıtmaz ve bu şekilde fazla miktarda ışık emer. Bu nedenle kış aylarında siyah giysileri tercih ederiz. Çünkü koyu renk elbiseler bizleri sıcak tutarlar.

Yaz aylarında ise bunun tam tersi bir durum söz konusu olur.Güneş ışınlarının tümü yansıtıldığı için elbiselerimizi beyaz görürüz. Bu sayede sıcak yaz günlerinde serinleriz ve sıcaktan kendimizi koruruz.

Kısaca: Yaz günlerinde beyaz ve açık renk kıyafetleri tercih ederiz. Bunun nedeni güneş ışınlarını açık renkler daha iyi yansıtır ve bizi serin tutar. Kış aylarında ise koyu renk giysileri tercih ederiz. Bunun nedeni ise güneş ışınlarını koyu renkler daha iyi emer ve sıcak durmamızı sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.