kış uykusuna yatan hayvanlarda canlılık olayları nasıl sürdürülür

Böcekler ve bazıhayvanlar kış uykusuna yatarak zorlu kış günlerini geçirirler. Peki bu hayvanlar nasıl oluyor da canlılık faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Aylarca kışın geçmesini uyku halinde bekleyen bu hayvanlar bu süre zarfında hiç yemek yemeyip, suda içmiyorlar.

Aylarca aç kalan susuz kalan hayvanlar yaz aylarında vücutlarında depoladıkları besinleri tüketerek kendilerini beslemektedirler. Kış uykusuna yattığını düşündüğümüz hayvanlardan biride ayıdır. Ayılar zorlu kışı geçirmek için kendi yuvalarında derin bir uykuya yatar. Vücut sıcaklıklarını aynı derecede tutarken kalp atışlarını dakikada 4’e kadar düşürürler. Buda onların metabolizmasını yavaşlatarak zorlu kışı geçirmelerini sağlar. Bu süre zarfında yaz aylarında depoladıkları besinleri ve yağları tüketirler.

Kış uykusuna yatan gerçek canlılar ise böceklerdir. Onlar toprak altına kendilerini gömerek normalde 30 derece olan vücut sıcaklıklarını 10 dereceye kadar düşürüp kalp atışlarını dakikada 2 gibi düşük bir seviyeye getirirler. Bu nedenle metabolizmaları yavaş çalışarak kış aylarını derin bir uyku halinde geçirirler.

Bunu yapan bir diğer canlı türüde timsahlardır. Afrikanın nehirlerinde balıklarla beslenen timsahlar kuraklığın gelmesinden önce vücutlarını yağ ile depolarlar. Kuraklığın gelmesi ile birlikte kendilerini toprak altına açtıkları yuvalara gömerek derin bir uykuya yatarlar. Kuraklık geçene kadar bu devam eder. Bu süre zarfında hiç beslenmezler ve metabolizmalarını tamamen durma noktasına getirirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.