kısa kemikler vücudumuzda nerelerde bulunur?

Vücudumuzu ayakta tutan iskeletimizde birçok kısa kemik bulunmaktadır. Kısa kemiklerin en çok bulunduğu noktalar ise ellerimiz ve ayak parmaklarımızdır. Kısa kemiklerin vücutta hangi noktalarda bulunduğunu gelin birlikte inceleyelim.

Genel bir sınıflandırma yapıldığında kısa kemikler vücutta üç noktada bulunurlar. Ellerimizde bulunan parmaklarımızda yer alan kemikler kısa kemik sınıfına girerler. Kısa kemiklerin bulunduğu diğer bir nokta ise ayak parmaklarımızdır. Kısa kemiklerin yer aldığı son nokta ise omurlarımızdır. Vücudumuzda tek bir kısa kemik vardır ki çok özeldir ve oda kulağımızda bulunur.

Kısa kemikler boy ve en bakımından benzer özellik gösterirler. Kemiklerin dışı bir zar ile kaplanmış olup aşınması engellenmiştir. Dışı kaplayan bu zar kemik zarıdır. İç kısımda çelik kadar sert olan kemik bulunur. Ve en iç kısımda ise süngerimsi bir doku vardır.

El ve ayak parmaklarımızdaki kemikler kısa kemiklerdir


Süngerimsi doku içerisinde ilik dediğimiz kırmızı bir yapı bulunur. Kısa kemikleri uzun kemiklerden ayıran en önemli özellik ise kemik kanalının bulunmamasıdır.

Kısa kemiklerin genel özelliklerini maddeler halinde yazacak olursak;

Boyu, eni ve genişlikleri birbirlerine benzerdir.
Kemik kanalı bulunmaz ve solgun iliğe sahip değillerdir.
Omurga, el ve ayak parmaklarındaki kemikler kısa kemiklerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.