Kışın neden denizler donmuyor da göller donuyor?

Soğuk kış ayarında denizler donmadığı halde çevremizdeki bir çok su kaynağı donmaktadır. Peki nasıl oluyorda denizi farlı kılan onun donmasını engelleyen nedir? Bazen mevsimler gereği havalar oldukça soğuk olur. Kar yağışı, don veya hava sıcaklıkları nedeniyle sıcaklık 0 derece altına düşmektedir.

Bu durumda çevremizde bulunan birçok su kaynağı donarak katı bir hale gelir. Hatta bu nedenle arabalarımıza, güneş enerji sistemlerine donmasın diye antfriz koyarız.

Çevremizde bulunan göller, su birikintileri, çatılardan eriyerek inen karlar donarak buz kütleleri oluşturur. Birçok yerde buzlanma ve don görülür. Ancak bir yer vardır ki kolay kolay donmaz ve bunu göremeyiz. Hava o kadar soğuk olur ki denizlerde herhangi bir donma görülmez

Bunun nedeni ise çok basittir. Deniz sularının yapısında bulunan tuz suyun donma noktasını 0 dereceden -20 derecelere kadar düşürmektedir. Normalde 0 derecede donması gereken su tuzlu su olduğu için -20 derecelerde donmaktadır. Bu nedenle çevremizdeki deniz suları genel olarak donmazlar.

denizler neden donmaz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.