Kitap okumak ile fikir üretmek arasında nasıl bir ilişki vardır ?

Kitap okumak ve fikir üretmek aslında birbiri ile doğrudan bağlantılı bir ilişki içerisindedirler. Nasıl mı gelin birlikte öğrenelim. Kitap okumak derin bir bilgi haznesine giriş yapmak gibidir. Ne kadar çok kitap okursak o kadar çok şey öğreniriz ve okuduğumuz konulara dair fikirlerimiz oluşur.

Hayatımızda türlü olaylar ve sorunlar karşımıza çıkabilir. Karşılaştığımız her durum karşısında bir fikir üretmek ve ona göre davranmak zorundayız. İşte bu anda kitaplar devreye girerek bize fikir oluşturmada yardımcı olabilirler. Okuduğumuz kitaptan aklımızda kalan bir cümle, bir anı bile bize fikir verebilir. Konuyla alakalı olması gerekmez. O an bize en azından bir yorum yapma şansı tanır.
kitap
Örneğin bir biyografi kitabı düşünün. Bu kitapta yazarın yada başka bir şahsiyetin hayatı anlatılır. Yazar kişiyi nasıl incelemiş, nasıl tanımış ve nasıl yorumlamış buna dikkat ederiz. Bizlerde hayatımızda insanları tanıyıp bir başkasına anlatırken onun cümlelerinden alıntılar yapabiliriz.

Kitap okuyarak bilgi ağacımızı büyütebiliriz ve kendimizi geliştirebiliriz. Farklı konularda kitaplar okumak fikir dünyamızı geliştirir ve bizlere yön verir. Bu nedenle kitap okumalı ve fikir üretmek için kendimizi geliştirmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.