Kitap okumanın faydaları nelerdir?

Bu günkü yazımızda kitap okumanın faydalarından biraz bahsedelim.Kitap okumak kimilerine göre başlı başına bir zevk kimilerine göre ise bir işkence aracıdır. Bu durumu zevk yada işkence haline getirmek aslında kişinin kendi elindedir.

Okullarda çocuklarımızdan belirli kitaplar okumaları istenir ve bunların özetlerini yazmaları söylenir. Bu onlar açısından çoğu zaman işkence haline dönüşür. Halbuki küçük yaşta bunu alışkanlık haline getirmiş olsaydı bu durum ona eğlenceli bir aktivite olarak gözükecekti. İşte burada anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Çocuklar her zaman anne ve babalarını örnek alır. Bu her ne olursa olsun durum değişmez. Siz sigara için onlarda özenir, siz kitap okuyun onlarda okur. Bu yüzden büyüklere düşen görevlerin başında bu gelir. Çocuklarımıza güzel örnek teşkil edecek davranışlarda bulunmalıyız.

ktp

Peki bu durumu nasıl alışkanlık haline getirebiliriz. Haftanın bazı günleri televizyon, radyo, internet gibi şeyleri kapatıp 1 saatlik bile olsa kitap okuma saati olarak belirleyebiliriz. Bu günlerde ailenin tüm bireyleri buna katılırsa çocukta ister istemez bu durumun iyi bir şey olduğunu fark edip kitap okumaya olan bakış açısını daha en baştayken değiştirebilir. Biraz düşünün bu kadarını yapmak bile ileride bilgili, kendinden emin, ne yaptığını, ne söylediğini bilen mantıklı bir çocuk olmasına yeterlidir. Kitap hayatımızın bir parçasıdır.Giderek de yitirmeye yüz tutmuş bir parça olarak hayatımızda yer almaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.