Kitapsız yaşamak kör sağır ve dilsiz yaşamaktır kompozisyon

Kitap içinde dünyaları barındıran her konuda bilgi ve verinin aktarımının sağlandığı en önemli bilgi hazinesidir. Birçok kalemden ortaya çıkan kitaplar farklı konu ve temaları işlemektedir. Her kitabın hatta kitaptaki her satırın insanlara katacağı bilgiler farklıdır.

Öğrenmenin yaşı olmaz sözü aslında kitap okumakla ilgili ortaya çıkmıştır. Okumadığımız her kitap bizde bir bilgi eksikliği yaratır. Çünkü her kitapta yeni birşeyler öğreniriz ve kendimizi geliştiririz. Bir toplumun ne kadar kültürlü ve gelişmiş olduğu da bu nedenle kitap okumakla ile doğru orantılıdır. Kültür bakımından gelişmiş bir toplum okuma oranı yüksek olan toplumlardır.
kitap
Bir toplum kitaplardan uzak ve mahrum yaşıyorsa hayata kör, sağır ve dilsiz olarak katılmış demektir. Kitaplar bizim göremediklerimizi görmemizi, duyamadıklarımızı duymamızı hatta söyleyemediklerimizi söyletirler. Okuduğumuz her kitap sonrasında olaylara bakış açımızda değişiklikler olur.

Okuduğumuz her kitap sonrasında anlamsız gelen cümleler artık bize anlaşılır gelir. Eskiden sustuğumuz ve dilsiz kaldığımız her konuda artık söyleyecek birşeylerimiz olur. Kitap okumak insanın kendini geliştirmek adına yapabileceği en güzel şeydir.

Teknolojik ve kültürel olarak geri kalmış toplumlarda bu nedenle kitap okuma oranı oldukça düşüktür. Yazımıza kitap okumanın önemi ile ilgili birkaç özlü söz ile son veriyoruz.

En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir. (Descartes)


İçinde kitap olmayan bir oda ruhsuz bir beden gibidir… (Cicero)


Bir insanın değeri okuduğu kitaplardan belli olur

(5) Yorum

 1. Kitapların dili vardır. İnsanlar onu okuyarak istediği dilden anlarlar. Bu nedenle kitaplar bizlerin en güzel dostudur. Yazdığınız bu kompozisyon yazısı için teşekkür ederim.

 2. Merhaba bu kompozisyon ödevi bana pek de yardımcı olmadı. Ben daha güzel yazardım belki. Büyüyünce şu mesleklerde çalışmayı tercih ediyorum;
  1-) Mimar
  2-) Sitilist
  3-) Metin yazarı gibi

 3. Dilan Yıldırım - Cevapla

  Kitap okumak en güzel şeydir eyer o olamasa bizim ne dilimiz ne de kulağımız olurdu çok bilgisiz olurduk

 4. Bir kitabı insan bu kadar iyimi özetler bence de kitap bize gormediklerimizi gormemizi duymadiklarimizi duymayi hatta soylemediklerimizi soyletir

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.