Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Kitapsız yaşamak kör sağır ve dilsiz yaşamaktır kompozisyon

Kitap içinde dünyaları barındıran her konuda bilgi ve verinin aktarımının sağlandığı en önemli bilgi hazinesidir. Birçok kalemden ortaya çıkan kitaplar farklı konu ve temaları işlemektedir. Her kitabın hatta kitaptaki her satırın insanlara katacağı bilgiler farklıdır.

Öğrenmenin yaşı olmaz sözü aslında kitap okumakla ilgili ortaya çıkmıştır. Okumadığımız her kitap bizde bir bilgi eksikliği yaratır. Çünkü her kitapta yeni birşeyler öğreniriz ve kendimizi geliştiririz. Bir toplumun ne kadar kültürlü ve gelişmiş olduğu da bu nedenle kitap okumakla ile doğru orantılıdır. Kültür bakımından gelişmiş bir toplum okuma oranı yüksek olan toplumlardır.
kitap
Bir toplum kitaplardan uzak ve mahrum yaşıyorsa hayata kör, sağır ve dilsiz olarak katılmış demektir. Kitaplar bizim göremediklerimizi görmemizi, duyamadıklarımızı duymamızı hatta söyleyemediklerimizi söyletirler. Okuduğumuz her kitap sonrasında olaylara bakış açımızda değişiklikler olur.

Okuduğumuz her kitap sonrasında anlamsız gelen cümleler artık bize anlaşılır gelir. Eskiden sustuğumuz ve dilsiz kaldığımız her konuda artık söyleyecek birşeylerimiz olur. Kitap okumak insanın kendini geliştirmek adına yapabileceği en güzel şeydir.

Teknolojik ve kültürel olarak geri kalmış toplumlarda bu nedenle kitap okuma oranı oldukça düşüktür. Yazımıza kitap okumanın önemi ile ilgili birkaç özlü söz ile son veriyoruz.

En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir. (Descartes)


İçinde kitap olmayan bir oda ruhsuz bir beden gibidir… (Cicero)


Bir insanın değeri okuduğu kitaplardan belli olur

(6) Yorum

  1. Melisa Nur Dağdelen - Cevapla

    Kitapsız yaşamak kör sağır dilsiz yaşamaktır kitaplar bizi daha çok bilgilendirir ve cümlelerinizi kelimelerimizi daha düzgün kurmamızı ve kullanmanıza yardımcı olur kitap okuduğumuzda Hayal gücümüz genişler kitap daha kolay algılamamızı da çok yardımcı olur kitapları uzak olmamalıyız kitaplar Bizi daha duyarlı yapar ve bazı şeyleri görebilmemiz için yardım eder önceden Anlamadığın kelimeleri cümleleri kitap okuduğunda daha iyi anlarsın kitap okumak insanı geliştirir buna inanın kitaplar telefondan tabletlerden bilgisayarlardan ve benzeri teknolojik aletlerden daha yararlıdır Bir de şöyle düşün Bilgisi açık olmayan hep çevrim dışı olur duyarsız ve Saygısız olur Ne dediğini bilmez ama kitap okuyanların hayatı şenlenir ve okumayan herkesten daha çok bilgi sahibi olur Buna göre Kitapsız yaşamak aynı 4 yapraklı şans çiçeğinin soluk gitmesi gibidir Bu benim bizim her yerde dostumuz olmaktan çekinmez
    Benim yapacağım bir şey bu kadardı❤

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.