Kitle İletişim Araçlarının Toplum Hayatındaki Önemi

Günümüzde adını kitle iletişim aracı olarak bilmediğimiz fakat sıkça kullandığımız iletişim araçları bulunmaktadır. Bu yazımızda kitle iletişim araçlarını öğrenip toplum hayatındaki önemini inceleyeceğiz. Akıllara ilk gelen kitle iletişim araçları televizyon, internet ve gazetelerdir.

Televizyon: Sesli ve görüntülü olarak bilgileri aktaran ve dünya üzerindeki en yaygın kitle iletişim aracıdır. Televizyonlar sayesinde bir haber yada bilgi kısa süre içerisinde dünyanın her yerinde hatta canlı olarak topluma aktarılır.

Gazete: Sadece yazılı ve görüntülü bir kitle iletişim aracıdır. Daha önceden hazırlanmış olan bilgiler topluma belirli bir zaman sonrasında yazılı ve görsel olarak aktarılır.

İnternet: Çağımızın en hızlı ve çeşitli türlerden bilgi aktaran kitle iletişim aracıdır. İnternet sayesinde dünyanın her yerindeki olaylara, yada geçmiş olaylara anında ulaşabiliriz. Toplumun büyük kısmı tarafından kullanılan internetin en büyük sıkıntısı bilgi kirliliğidir.

Kitle iletişim araçları toplum üzerinde çok etkilidir. Sıkça kullanılan kitle iletişim araçları sayesinde dünyayı takip eden bilgi sahibi her konuda fikri olan bireyler ortaya çıkmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.