kıyıdan uzaklaşmayı göze alamayanlar yeni okyanuslar keşfedemez ile ilgili kompozisyon

İnsan hayatında her zaman yeni yerler görmek ve yeni başarılar kazanmak isterler. Ancak bunu başarması için uzaklara açılması gerekir. Kimi insanlar vardır ki yaşadığı çevreden ve toplumdan bir günlüğüne bile kopamazlar. İşte bu durum deniz kenarında olan ve kıyıdan denizi izleyen bir insana benzer. Bu insan asla denizin ortalarına ilerlemeye ve görülmemişleri görmeye cesaret edemez.

Halbuki insanların yeni okyanusları keşfedebilmesi için yelkenli bir tekneye atlayıp açılması gerekir. Yeni yaşamları, kültürleri, farklı toplumları tanımak ancak cesaret işidir. Bir günlüğüne bile olsa bunları hayatımızda yapmamız gerekir. Bu sayede kendimizi geliştirebiliriz.

Kabuğunu kırmalıdır insan, açılmalıdır yeni fikirlere yeni düşüncelere. Kendi bildiklerinden uzaklaşmak bazen başkalarının bildiklerine kulak vermek gerekir. Sadece kendimizin yer aldığı bir dünya ne kadar çirkin olurdu? Bu gün bu yazıyı okuyan herkes kendi kabuğundan çıkmalı ve yeni bir hayata adım atmalıdır. İnsanları tanımak, yeni topluluklara katılmak, başkalarının fikirlerine de değer vermek ile başlayabiliriz.

Kıyıdan uzaklaşalım artık. Yeni denizler, okyanuslar keşfetmek için kabuğunuzu kırmaktan başka bir şeye ihtiyacınız yok sizin.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.