Kız Kulesinin hikayesi

Bu yazımızda Kız Kulesinin hikayesi hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Kız Kulesiyle ilgili söylenen bir çok efsane vardır. Bu efsaneler içinde en çok bilineni bir prensesin hikayesini anlatmaktadır.

Kızının bir yılan tarafından zehirleneceğini öğrenen kral kızını bu güvenli kuleye kölelerle birlikte göndererek buraya kapatır. Fakat yılan kuleye hediye olarak getirilen bir meyve sepetinin içinden çıkar ve prenses yine yılan yüzünden hayatını kaybetmiştir.
indir (1)
Bu efsanenin de dahil Kız Kulesi efsaneleri hakkında kitap yazılacak kadar geniş bir içerik bulunmaktadır. Bununla beraber tarihçiler tarafından yazılan tarihi de pek çok ilginç hikaye barındırmaktadır.

Kız kulesinin MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahiptir. Üsküdar’da Bizans devrinden bu günlere kadar kalan tek eserdir.

Kız Kulesi tarih boyunca değişik biçimlerde kullanılmıştır. Antik çağlarda mezar olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Daha sonra deniz ticaretini kontrol eden bir merkez işlevi görmüştür. Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemi başlarında burası Savunma ve Gümrük amaçları için de kullanılmıştır.

Denizin ortasındaki stratejik konumu da buna oldukça imkan sağlamaktadır. Özellikle Bizans döneminde Asya yakasıyla bağlantısının zincirlenmesi ile bir deniz gümrük merkezi olarak kullanılması da önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.