Kızılay nedir görevleri nelerdir?

Kızılay 11 Haziran 1868 yılında kurulan ülkemizdeki ilk sivil toplum kuruluşudur. Kuruluş amacı tamamen insanlara yardım etmek amacıyla kurulmuştur. Kızılay’a adını Mustafa Kemal Atatürk vermiştir.

Görevlerini sayacak olursak her türlü felaket anında yangın, deprem, sel gibi afetlerde yardıma muhtaç insanlara yiyecek, giyecek yada barınacak çadırlar temin eder. Bu tür felaketlerde insanların yardımına ilk koşan kuruluşlardandır. Kızılayın halk için yaptığı bu yardımların ana kaynağı yine halktan toplanan yardım ve bağışlardır.

Kızılaya nasıl yardımlar yapılabilir bunlara bir göz atalım. Kurban bayramlarında kestiğimiz hayvanların derileri kızılaya yardım olarak gönderilebilir. Ayrıca durumu iyi olan insanlar kızılayın bağış kampanyalarına imkanları el verdiği sürece katkıda bulunabilirler. Bunu şu şekilde düşünmek lazım. Kızıaya yapılan her yardım fakire, ihtiyacı olanlara yada felaket anında bizlere yapılmış yardım olarak görülebilir.

kzl

Her yıl 29 Ekim – 4 Kasım Kızılay haftası olarak kutlanmaktadır. Okullarda gazete ve televizyonlarda kızılayın görevlerinden amaçlarından ve faydalarından bahsedilerek insanlar bilinçlendirilmeye çalışılır. Kızılayın ana merkezi başkentimiz olan Ankara da bulunmaktadır. Ama Türkiye nin her şehrinde kızılay şubesi bulunmaktadır. Bize düşen görevlerin başında da her yıl kan bağışı yapmak gelir. Çünkü yaptığımız her kan bağışı gerekli yerlere zamanında ulaştırılarak hayatlar kurtarır. Bunun bilincinde olarak ve kendi sağlığımız açısından da önemli olan kan verme görevini her yıl düzenli olarak yapmalıyız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.