Kızılötesi ve morötesi ışınlar nedir nerelerde kullanılır?

Bu yazımızda Kızılötesi ve morötesi ışınların ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını bulabilirsiniz.

İlk olarak kızılötesinin ne olduğunu anlatalım.

Kızılötesi: IR veya Infrared ışınım, dalga boyu görünür ışıktan uzun fakat tera hertz ışınımından ve mikrodalgalardan daha da kısa olan elektromanyetik ışına verilen isimdir.

Kullanım alanlarına gelince. Kızılötesi ışınlar eşyaları kurutmakta veya ısıtmakta kullanılır. Örnek verecek olursak endüstride boya kurutulmasında IR lambaları kullanılmaktadır. Bir restorandaki pişmiş yemekler IR lamba sayesinde sıcak tutulabilir.

Ayrıca sıcak cisimler IR ışınları yayarlar. Bu sebepten dolayı askeri amaçla, ısı kaynağı arayan füzeler geliştirilmiştir. Bu füzeler hedeflerini onların yaydıkları IR ışınlarını arayarak vururlar. IR ışınları tümörlerin aranmasında da kullanılmaktadır.

Morötesi ışınlar: Morötesi ışınım yada diğer bir adıyla ultraviyole UV dalga boyu 100 ile 400 nm arasındaki ışınıma verilen isimdir.

Kullanım alanlarına gelince. Tıpta Morötesi ışınların çok büyük kimyasal etkinliği bulunmaktadır.

Bir çok tepkimeyi kolaylaştırır. Canlı dokuları tahrip edici ve önemli ölçüde bakteri öldürücü etkisi olduğundan dolayı foto terapide ve suların sterilizasyonunda kullanılmaktadır.

Bu uygulamalar kuvarstan cıva buharı lambasıyla yapılmaktadır. Kuvars, camdan farklı olarak, lambanın yaydığı morötesi ışınları soğurmadan geçirir.

Bu ışınlar bazı deri hastalıklarında yapay helyotropi veya fotokemoterapi uygulamalarında kullanılır. Bu ışınlar oldukça tehlikelidir. Deri kanserinin gelişmesine yol açabilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.