Kolonya nasıl yapılır hangi maddelerden hazırlanır?

Bu yazımızda Kolonya nasıl yapılır hangi maddelerden hazırlandığı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bayramlarımızın özel günlerin ve hasta ziyaretlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan kolonyanın nasıl yapıldığını inceleyelim.

Kolonya olarak adlandırılan madde, bir çeşit alkol çözeltisidir. Kolonya üretmek için en uygun olan alkol, yani ( C2H5OH ) etil alkoldür. Kolonya yapımında, zararlı olduğundan metil alkol kesinlikle kullanılmaz.

Birbirinden farklı kokulara sahip kolonya elde edebilmek için, çözeltinin içine farklı esanslar eklenebilir. Ülkemizde en çok bilinen kolonyalar limon kolonyası, tütün kolonyası ve gül kolonyası gibi farklı kokularda kolonyalar üretilmektedir.

Kolonya nasıl yapılır şimdi bu sorunun cevabını öğrenelim. Mililitrelik cam beher, etil alkol, limon suyu veya limon esansı, saf su, cam fanus ve kolonya için kap gibi araçlar gereklidir. Kolonyanın içine konulan alkol miktarı, o kolonyanın derecesini oluşturur.

Mesela, 80 derecelik 1 litre limon kolonyası yapmak için, 883 mililitre etil alkole, 15 mililitre limon esansı ve 152 mililitre damıtılmış temiz su olaması lazımdır. İlk önce limon esansı etil alkolde çözülür ve çözeltiye damıtılan su eklenerek, çözelti 1 litreye tamamlanır. Oluşturulan bu çözelti, bir bez ile süzülerek ve kolonya elde edilmiş olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.