Kompozisyon 10 Kasımın Anlam ve önemi

Türk milleti en acı kaybını 10 Kasım 1938’de Mustafa Kemal Atatürk’ü kaybederek yaşadı. Bu kompozisyon yazımızda 10 Kasımın anlam ve önemini inceleyeceğiz. 10 Kasım 1938’de saat 09.05’te Türkiye ulu önderi Mustafa Kemal’le bedenen ayrıldı. Vatanı, milleti ve geleceği kurtarmak adına en önemli adımları atan, büyük zaferler kazanan, topluma hak ve özgürlükleri getiren kişi artık yoktu aramızda.

Neyse ki kalbimizde büyük bir yer kaplayan Atatürk onu görmeyen biz gençlerin bile yüreğini kazandı. Atatürk sevgisiyle büyüyen bir nesil yetişirken her yıl Kasımın 10’uncu günü kalbimizi büyük bir keder kaplar. Kaybettiğimiz atamızı üzgüntüyle anarken onun bıraktıklarına sevinçle sarılırız. Yaşadığımız bu cennet vatanın onun ve arkadaşlarının, askerlerinin bize bıraktığı bir emanet olduğunu hatırlarız.

Ankara’da nur içinde yatan atamız bugünün güçlü ve modern Türkiye’si ile gurur duyuyordur elbette. Ancak yinede onu özlemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Onun varlığı onun kudreti herhalde bu devleti bugün bir o kadar daha ileri götürürdü.
atatürk
Keşke ölümler olmasaydı, keşke onu kaybetmeseydik. Onun varlığına o kadar ihtiyacı var ki bu milletin. Çıkıp geliverse uzaklardan, özlenen sevgili. Yarsa bütün karanlıkları yeniden kendimize getirse bizi.

Onun bedeni yok belki bugün, belki fiziken yanımızda bile değil. Fakat onun bıraktığı ilkeleri, manevi değerleri onu kalbimizde yaşatan en önemli şey.

Bugünleri 10 Kasım’da kaybettiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğumuzu hatırlayarak bu acı günü yaşıyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.