Kompozisyon 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetin ilanından bugüne coşkuyla kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yeniden ulaşmış bulunuyoruz. Halk iradesi ile devletin yönetilmesi olanağı sunan Cumhuriyet bugün 90 yaşında. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan ederken egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir sözüyle bu yönetim şeklinin önemine vurgu yapmıştır.

Halkın kendi temsilcilerini seçme şansını elde ettiği bu yönetim şekli sayesinde devlet yöneticileri keyfe keder yönetim şekillerini benimsemekten çok halkın istekleri ve beklentileri doğrultusunda bir idareyi benimsemiştir. Buda Cumhuriyeti güzel kılan önemli yönlerinden biridir. Cumhuriyet Bayramı ülkemizde her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. Özellikle stadyumlar ve okullarda yapılan etkinliklerle gençlerimize ve halka bu günün anlam ve önemi en iyi şekilde anlatılmaktadır. Cumhuriyet sayesinde halkın siyasete ve yönetim şekline olan ilgisi artmış geleceğine yön vermesi sağlanmıştır.
29ekim
Cumhuriyet ile gelen siyasi gelişmeler sayesinde milli iradenin tamamen halka geçmesi sağlanmış olup beklentilerin oluşması sağlanmıştır. Osmanlı Devleti döneminde yürürlükte olan padişahlık babadan oğula geçmiş halkın herhangi bir söz sahibi olması engellenmişti. Öyle ki padişahlar halka hesap vermeden devleti yönetebiliyorlardı. Bugün öyle mi? Eğer bir başbakan beğenilmiyorsa ilk seçimlerde yerini bir başkasına bırakabiliyor. Hatta öyle ki artık halkın bireyleri Cumhuriyet sayesinde milletvekili, başbakan, belediye başkanı, muhtar gibi tüm siyasi hizmetkarlarını seçme hakkına sahip.

Cumhuriyetin bize kazandırdığı en önemli özellik ise bizlerinde birer yönetici olma şansımızı vermesidir. Bugün gerekli koşulları taşıyan her birey seçme ve seçilme hakkına sahiptir.

Cumhuriyetin 90. yılında Türkiye güvenle geleceğini hazırlarken halkın devlete olan güveni giderek artmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.