kompozisyon adalet kuvvetli kuvvetlilerde adil olmalıdır

Bir ülkede adalet kuvvetli olmalı ayrıca bu ülkenin kuvvetli kimseleri yani siyasal ve sosyal güçlüleride adil olmalıdır. Bu yazımızda bu sözle ilgili kompozisyon bulabilirsiniz. Adalet neden kuvvetli olmalıdır? Ülkede adalet kuvvetli olmalı ki sosyal yaşam düzenli ve dengeli bir şekilde devam edebilsin. Bu sayede herkes adalete saygı duyar, kanun ve nizamlara uyar böylece sosyal yaşantı düzene girer.

Ancak yine aynı şekilde bu adalet herkes için geçerli olmalıdır. Maddi, manevi, siyasal ve sosyal anlamda güçlü olan kimselerde bu adalete riayet etmelidir. Ayrıca bu kimselerin güçlü olması onları adil olmaktan uzak kılmamalıdır. Örnek vermek gerekirse adaletin temsilcisi olan mahkemelerde en güçlü isimler hakimlerdir. Bir hakimin adil olmaması yanlış kararlar vermesi demektir. Bu nedenle hakimler yani yargının en kuvvetli isimlerinin adil olması ve doğru karar vermesi gerekir.
adalet
Yada ülkemizin geleceğine yön veren siyasiler. Siyasal olarak en güçlü olan bu liderler adil olmak zorundadırlar. Zira adaletin sağlanması adil kişilerin görevde olmasıyla mümkündür. Adaleti tecelli edenler doğru olmalıdır ki hayat düzende devam etsin.

Komik bir söz vardır. İmam osurursa cemaat sıçar diye. Komik olmasına komik ama bir o kadarda anlamlı bir söz. Eğer kuvvetli biri adil olmazsa halkın bireyleri nasıl adil olsun ki?

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.