Kompozisyon Eğitim İnsanı Hayatı Boyunca Takip Eden Bir Servettir

Eğitim şüphesiz insanın doğumundan ölümüne kadar süre gelen bir öğrenme sürecidir. Lakin eğitim esas olarak bir kimsenin ilkokuldan başlayıp üniversite eğitimine kadar olan süreçtir. Bu süreç insanın hayatını önemli ölçüde etkiler. Zira eğitim sırasında büyüyüp gelişen birey sosyal hayata adapte olup mesleğini belirler ve yaşam tarzını ortaya koyar. Yaşamı boyunca eğitim süresince almış olduğu bilgileri her türlü alanda kullanabilir.

Zira bir bilginin ne zaman ve nerede gerekli olacağı konusunda kimsenin bir fikri yoktur. İlkokul çağında küçük yaşlarda başlayan bu süreç kişinin olgunluk çağına kadar sürebilmektedir. Öylesine uzun bir süredir ki insan hayatının 1/4’lük kısmını kapsamaktadır. Bu kadar uzun bir zaman süresince o kadar fazla bilgi sahibi olursunuz ki eğer bunu bir makineye yükleseniz hafızası almaz. İnsanlık sadece okul boyunca değil hayatı yaşayarakta öğrenir. Bugün okulda karşımıza çıkmayan birçok şey günlük hayatta karşımıza çıkar ve ister istemez öğreniriz. Bununla ilgili önemli bir söz vardır ki oda Öğrenmenin yaşı yoktur.

Bir insan her daim kendini eğitmeli sürekli öğrenmeye açık olmalıdır. Çünkü bu eğitim bilgisinden sürekli yararlanıp onlar bizi kalite bir birey yapar. Eğitimli bireyler hem vatana, hem topluma, hemde sosyal hayata önemli katkılar yatar. Mustafa Kemal Atatürk’te eğitime verdiği önemi şu sözüyle anlatmıştır;

“Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.” Bu sözden de anlaşılacağı gibi vatanın ve milletin bekasının yanı sıra kişinin kendi geleceği konusunda da eğitim önemli bir oynamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.