kompozisyon işleyen demir pas tutmaz

Atalarımız ne güzel söylemiş işleyen demir pas tutmaz diye. Bu kompozisyon yazımızda bu deyimi yakından inceleyeceğiz. Aslında bu deyimde her deyimde olduğu gibi mecazi anlam vardır. Nasıl ki bir demir ısıtılıp dövülerek bir şekle sokuluyorsa ve bu işlemlerin tümü bir emek istiyorsa insan hayatı da aynen böyledir. Bu deyimle anlatılmak istenilen demirin işlenmesi sonucu pas tutmaması değil insanların çalışması gerektiğidir.

Demirden yapılan her alet beklemeye bırakıldığında havadaki oksijen nedeniyle zamanla pas tutarak dış yüzeyinden deforme olur. İnsanlarda tıpkı demir gibi tembelliğe bir alışırsa çalışmak artık onlara zor gelir. Çalışmayan bireylerin metabolizmaları yavaşlarken hızlı bir şekilde yaşlanırlar. Oysa çalışmak bizi zinde kılar dinç olmamızı sağlar. Bu nedenle çalışmak aynı zamanda sağlığımız içinde oldukça faydalıdır.
işleyen demir
Demirden yapılmış bir makas düşünün bunu evin kilerine koyun birkaç sene hiç ellemeyin. Ona yeniden baktığınızda üzerinin paslı olduğunu görürsünüz. Peki bu makası bu zaman zarfı içinde kullansaydınız böyle mi olurdu? Asla… Çünkü makas çalıştığı için yüzeyi temizlenir ve kendini yenilerdi. Tıpkı insanlar gibi.

Etrafımızda çok zengin kimseler olabilir. Hatta bu insanların çalışmaya bile ihtiyaçları yoktur. Ama çalışırlar neden mi? Boş kalmak boşa zaman geçirmek kadar kötü bir şey yoktur da o yüzden.

Bu yazımızda işleyen demir pas tutmaz deyimiyle ilgili kompozisyon örneği verdik umarım beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.