kompozisyon komşusu aç iken tok yatan bizden değildir ile ilgili

Bu kompozisyon yazımızda komşusu aç iken tok yatan bizden değildir ile ilgili kompozisyon örneği bulabilirsiniz. Burda anlatılmak istenilen insanların birbirlerine yardımcı olmaları gerektiğidir. İnsanları insan yapan duygulardan biri de merhamettir. Düşünün ki siz çok zenginsiniz ve mahallenizde hatta oturduğunuz binanın bitişiğinde gariban yoksul bir aile var.

Onlar akşam ne yemek yedi? Durumları yok belki de hiç yemediler. Belki sobaları bile yanmıyor üşüyorlar. İşte bunları düşünmemiz gerekir. İnsanlar elindekini paylaşmalıdır. Çevremizdekilere yardım etmek onları kollamak bizim en tabi görevimizdir. Bir başkasının bu durumdan ne kadar üzülebileceğini, yoksulluğun ne kadar zor olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir.
komsu
Peygamber efendimiz bu hadisiyle bize ışık tutmuştur. İnsanların aslında sadece açlık ve yoksulluk ile ilgili değil herşeyde komşusunu göz etmesi gerektiğini bize anlatmıştır. Hatta şöyle bir hadis vardır. “Cebrail komşu hakkından o kadar çok bahsetti ki komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım.” Peygamber efendimiz burada bize komşuluk ilişkilerinin önemini en ciddi şekilde anlatmıştır.

Bizler insanız, duygularımız var, hislerimiz var. Elbette ki kimse komşusunun derdine göz yumacak kadar acımasız değildir. Bizler insani görevimiz olarak, vatandaşlık görevimiz olarak komşularımızı göz etmek zorundayız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.