Kompozisyon nedir ve ne işe yarar?

Kompozisyon düşüncelerin sistemli bir şekilde giriş, gelişme ve sonuç kısımlarından olmak şartıyla en iyi şekilde anlatım biçimidir. Kompozisyon sanatsal bir terim olsa da edebiyatta da kullanımı söz konusudur. Sanatta kompozisyon nesneleri ve cisimleri en iyi şekilde yerleştirerek bir bütün oluşturma anlamına gelirken edebiyatta ise düşüncelerin en iyi şekilde anlatılmasına denir.

Bir konuyu, bir cismi yada herhangi bir olayı anlatmak için kompozisyondan faydalanırız. Örneğin bir olayı anlatmak istediğimizde ilk olarak olayın nerede, ne zaman olduğunu söyleriz daha sonra olayın oluş şeklini anlatırız ve son olarak ise olayın sonucunu anlatırız. İşte burada olayın ne zaman ve nerede olduğunu anlatmamız giriş, olayın nasıl olduğunu anlatmak ise gelişme ve olay sonucu ise sonuç bölümüdür.

Kompozisyon ne işe yarar?

Kompozisyon olayları, cisimleri veya nesneleri en iyi şekilde anlatma biçimidir. Çünkü kompozisyonda giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunur. Bu bölümler anlatım için bizlere büyük kolaylıklar sağlar. Kompozisyon sayesinde tanımlamalarımızı yapabilir ve karşımızdakilere en iyi şekilde fikir verebiliriz.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.