Kompozisyon Türk Çocuğu Atalarını Tanıdıkça Daha Büyük işler yapmak için kendisinde kuvvet bulacaktır

Mustafa Kemal Atatürk şu önemli sözüyle gençlere ve çocuklara olan güvenini dile getirmiştir. Türk Çocuğu Atalarını Tanıdıkça Daha Büyük işler yapmak için kendisinde kuvvet bulacaktır. Bu kompozisyon yazımızda Atatürk’ün bu önemli sözünde anlatmak istediklerini bulabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk Türk gençliğinin ve çocuklarının kendilerine güvenmeleri, sağlam bir gelecek inşa etmeleri için atalarından ve geçmişinden örnek alabileceğini söylemiştir. Geçmişinde büyük devlet adamları, bilim adamları ve kahramanlar barındıran Türkiye Cumhuriyeti geçmişten bugüne önemli gelişmeler kaydetmiştir. Aslında bu sözde anlatılmak istenen en önemli olay cesaret, kararlılık ve kendine güvendir. Geçmişte Fatih Sultan Mehmet Haliç’e gemilerini götürmek için dağlar üzerinden gemileri çekerek götürmüş Bizans İmparatorluğu sabah denizde bu gemileri görünce şok olmuştur.

Çok büyük cesaret ve inanç isteyen bu olay gelecek nesillere ders olmalıdır. Geçmişimizi araştırdığımızda yapılmaz, yapılamaz diye düşündüğümüz birçok olayın atalarımız tarafından yapıldığını görebiliriz. Mustafa Kemal Atatürk Türk Çocuğu Atalarını Tanıdıkça Daha Büyük işler yapmak için kendisinde kuvvet bulacaktır sözüyle bunlara vurgu yapmak istemiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.