komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün hikayesi

Komşu komşunun külüne muhtaçtır ne güzel bir atasözü. Gerçekten de öyledir. Komşu komşunun külüne muhtaçtır kompozisyon. Öyle şey mi olur insan hiç küle de muhtaç olur mu demeyin. İşte bu güzel atasözünün hikayesi.

Ayşe ile Fatma birbirine bitişik iki evde oturan yakın komşulardı. Bu komşular birbirleri ile çok iyi geçinir hatta ayrı bile duramazlardı. Güzel ve şirin bir köyde yaşayan bu iki arkadaş işlerinde birbirlerine yardım etmeyi çok severlerdi. Fatmanın üzüm bağları vardı. Kış aylarında bu üzüm bağları bakıma tutulur ve kül ile gübrelenirdi.

Yine bir kış günü Fatma evde bulunan külleri hepsini at arabasına yükledikten sonra kocası Mehmet Efendi ile birlikte tarlaya gitti. Tarlaları çokta büyük değildi. Ağaçların diplerindeki pislikleri temizledikten sonra asmaların diplerine külleri döktüler.
komsu
Sadece üç ağaç kalmıştı ki bütün küllerin hepsini kullandılar. Mehmet Efendi içinden bir of çekerek yetmedi keşke biraz daha olsaydı dedi. Fatma hanım hemen ben gider Ayşe’den alırdım. Zaten onların üzüm bağı yok ki çöpe atacaklarına biraz bize verirler dedi.

At arabası ile karı koca yola koyuldular. Ayşe karşısında Fatmayı görünce hayırdır ne oldu Fatma dedi? Fatma durumu anlatınca Ayşe ne demek komşum al tabiki işin görülsün dedi. Fatma ve eşi daha sonra bahçeye giderek asmaları gübrelediler.

Sonuç: İnsanlar komşuları ile iyi geçinmelidirler. Gün gelir ki komşunuza ihtiyacınız olur. Hemde hiç ihtimal dahi vermediğiniz birşey lazım olur ki onu komşunuzdan bulabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.