Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Kompozisyon

Çok güzel bir atasözüdür komşu komşunun külüne muhtaçtır. Aslında bu sözle anlatılmak istenen çevremizdeki insanların herhangi bir şeyine ihtiyacımız olabileceğidir. Komşuluk ilişkilerinin bir hayli gelişmiş olduğu ülkemizde komşular birbirlerinden yardım alırlar ve ihtiyaçlarını karşılarlar.

Özellikle kırsal kesimde ve eskide insanların yokluk zamanında komşuluk ilişkileri bir hayli gelişmişti. Öyle ki bir misafirimiz geldiğinde annemiz bizi hemen komşumuza gönderir varsa şeker alın çay alın gelin derdi. Malum evimizde her zaman ikram edecek bir şeyimiz bulunmazdı. Aynı durum diğer komşular içinde geçerliydi.

80li yıllarda ülkemizde hakim olan yoksulluk nedeniyle komşular birbirlerinden herşeyi isteyip ortak kullanıyorlardı. Bugün kentsel yerleşim yerlerinde bu ilişkiler biraz yok olsa da hala devam etmektedir.

Biz toplum olarak komşuluk ilişkilerimizi geliştirmeli ve korumalıyız. Benim yan komşuma işim düşmez ne gerek var onu tanımaya gibi düşüncelere asla kapılmamalıyız. Gün gelir onlardan birşeyler istemek zorunda kalabiliriz. Birşeylere ihtiyaç duymanıza da gerek yok başınız derde sıkıştığında, iyi gününüzde ve kötü gününüzde arkadaşlarınız ve akrabalarınızdan önce göreceksiniz ki komşularınız yanınızda olacaktır.
komşu
Farklı toplumlarda komşuluk ilişkileri

Farklı toplumlarda komşuluk ilişkileri kültürel anlayış olarak değişiklik göstermektedir. Ancak ortak bir noktamız vardır ki komşular birbirlerine saygı göstermektedirler. Birbirlerine sık sık gitme gibi bir alışkanlığın bulunmadığı Avrupa gibi toplumlarda komşuluk ilişkileri bizimkiden bile daha zayıftır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.