Komşu ülkelerle ilişkilerin barışçıl yollarla geliştirilmesinin önemi?

Komşu ülkelerle ilişkilerin, Atatürk’ün milli dış politika anlayışı doğrultusunda barışçı yollarla geliştirilmesinin ülkemize sağlayacağı katkılar neler olabilir?

Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin kalkınması ve ekonomik olarak gelişmesi için komşu ülkelerle ilişkilerimizin iyi olması gerektiğine inanıyordu. Ayrıca sınır olarak komşu olduğumuz bu ülkeler ile iyi ilişkiler kurmak herhangi bir düşman saldırısının bu topraklardan gelmesini engelliyordu. Bu nedenle Atatürk hemen hemen her devletle iyi bir politika yürütmeye özen göstermiştir.

Milli dış politikamızın temel taşı olan barış sayesinde bir çok ülkenin toplumumuza, devletimize olan bakış açısı değişmiştir. Ülkemizin tanınmasını, insanların ve kültürlerin yakından incelenmesi fırsatı dünyanın her yerinden kimselere verilmiştir.

Özellikle komşu devletlerle kurulan iyi niyetli sıkı dostluklar sonucunda toplumlar arası yakınlaşma ve kültürel etkileşim sağlanmıştır. Bunun yanı sıra gelişen ilişkiler ticaretimizi ve ekonomimizi katkı sağlayacak şekilde etkilemiştir.

Ülkemiz topraklarında bulunmayan fakat diğer ülkelerin kendi coğrafyalarında çıkarılabilen madenler ve enerji kaynakları bugün bu iyi ilişkilerimiz sonucunda ülkemiz üzerinden Avrupa’ya sevk ediliyor ve bize kazanç sağlıyor. Atatürk’ün temellerini attığı bu politika meyvelerini vererek ülkemize büyük fırsatlar sağlamıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.