Komşularla iyi ilişkiler kurmamız niçin önemlidir?

Hepimiz toplumsal yaşamın ve yerleşik düzenin bir parçasıyız. Bu nedenle bizlerin doğal olarak komşuları bulunmaktadır. Türk görgü, örf ve adetleri gereği komşular ile iyi ilişkiler kurmamız gerektiğini birçoğunuz duymuştur. Hatta bir çok din komşuluk ilişkileri hakkında öğütler verir.

Peki neden komşularımızla iyi ilişkiler kurmamız gerekir?

İnsanlar beklenmedik zamanlarda bazı şeylere ihtiyaç duyabilirler. Bu ihtiyaçlarını karşılamak ve gidermek için ilk olarak aile bireylerine daha sonra ise komşularımıza yöneliriz. Çünkü onlar bize aile bireyleri kadar yakın kişilerdir. Geçmişte çok güçlü olan komşuluk ilişkileri günümüzde ne yazık ki giderek değerini kaybetmektedir. Bu nedenle bireyler sorunların çözümünde yalnız kalmaktadır.

Eskiden evimize bir misafir geldiğinde eksik bir şeyimiz varsa annelerimiz bizleri hemen komşuya gönderir. Çay yada şeker aldırırdı. Şimdi bu durumlar giderek yok olmakta ve aileler kendi sorunlarını kendisi çözmek zorunda kalmaktadır. Sonuç olarak bireyler sorunları ile baş başa kalıyor ve buda psikolojik sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.

komşu

Komşular kimi zaman dert ortağı kimi zaman en yakın dostumuz olurlar. Bu nedenle iyi ilişkiler kurulmalıdır.


Peygamber efendimiz de komşuluk ilişkileri için şunları söylemiştir.

Komşusu açken tok yatan bizden değildir

Allah komşuyu komşuya miras kılacak sandım

Bu sözler bile komşuluğun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yetmektedir. İnsanlar önce ailesini daha sonra yakın çevresini gözetmelidirler. Bu sebeple komşularımız ile iyi ilişkiler kurmamız gerekir.

(2) Yorum

  1. Ben komşularla iyi geçinmek isterim fakat karşı taraf öyle olmuyo yada yanlış anlıyolar tabi bende sabırsız biriyim bana bişey söyleseler bende karşılık veriyorum.Hiç dosttum arkadaşım yok bu yüzden.Kırgın..

    • Sanırım bir psikolojik desteğe ihtiyacınız var. Bu kadar agresif olursanız dünyada yalnız kalırsınız. Ne komşunuz, nede dostunu olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.