Komşuluk ilişkisi nedir

Komşuluk ilişkisini konu edinen bu yazımızı sizlerle paylaşacağız. İlk olarak komşunun tanımını yapalım. Komşu ev, iş, tarla ,bahçe gibi yerlerde birbirlerine yakın olan insanlara denir. Kimi zaman aile ve akrabalardan daha çok değer verdiğimiz komşularımız olur. Öyle yakın oluruz ki yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez.

Komşuluk ilişkisi gerçekten çok önemlidir. Başı sıkıştığında en kötü anlarımızda yardıma koşacak birilerinin olduğunu bilmek insana güven verir. Komşuluk ilişkisinde önemli olan birbirine saygı duymak sevgi göstermektir. Beraber aynı ortamı paylaşmak birlikte yemekler yiyip güzel hoş sohbet etmek çok güzel ve özel duygulardır.

Komşuluk ilişkisi özellikle büyük şehirlerde önemini yitirmeye başlamıştır. Herkes birbirinden çekinir vaziyette aynı sitede apartmanda oturup da bir selam bir merhaba demeyen insanlar günümüzde çoğalmaya başladı. Halbuki ne güzeldir komşuluk ilişkileri saygı ve sevgi çerçevesinde olduğu sürece. Hatta Ev alma komşu al demiş atalarımız.

Büyük şehirlerde çok rastlamasak da köy ve kasaba gibi küçük yerleşim birimlerinde komşuluk ilişkileri hala varlığını sürdürmektedir. Bunun bir sebebi de tarla, bağ, bahçe olmasından da kaynaklanır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.