komşunun kötüsü insanı mal sahibi yapar kompozisyon

Komşunun kötüsü insanı mal sahibi yapar diye boşuna dememişler. Eğer kötü bir komşunuz varsa normalde olması gereken birçok olay gerçekleşmez. İyi bir komşu ihtiyaç anında size yardım eden ve elindekini paylaşan kişidir. Fakat kötü komşu ise hiçbir aracını, gerecini ve eşyasını ödünç olarak size vermez. Sizde bu durumda ihtiyacınızdan dolayı mecburen almak zorunda kalırsınız. Ve böylece mal sahibi olursunuz.

Milletimizde komşuluk ilişkileri oldukça gelişmiştir. Örneğin hastalık, ziyaret gibi durumlarda babamız gider komşumuzdan arabasını ödünç isteyebilir. Yada annemiz babamız evde yokken para lazım olduğunda gider bir komşusundan borç para alabilir. Diğer bir örneğimiz ise bize lazım olan bir kitabı gidip komşumuzun çocuğundan ödünç olarak alabiliriz.

Fakat komşumuz kötü ise bu isteklerimizin tümüne hayır veremem diye cevap verebilir. Bu durumda biz kitabı almak zorunda kalırız, annemiz bir başkasından borç almak zorunda kalır yada babamız ilerleyen dönemde araba alması gerektiğini aklının bir köşesine yazar.

Komşunun kötüsü insanı mal sahibi yapar sözü bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.