Ailenizdeki ve yakın çevrenizdeki kişilerin birbirlerinin haklarına saygı göstermesi neden önemlidir?


Anasayfa Forumlar Hayat Bilgisi Ailenizdeki ve yakın çevrenizdeki kişilerin birbirlerinin haklarına saygı göstermesi neden önemlidir?

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Ay ben çok güzelim tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9881

  odevbul
  Görevli

  Saygı bir toplumun var olması için gerekli olan en önemli unsurdur. Ailemizde ve çevremizde insanların birbirlerinin haklarına saygı göstermesi sayesinde bir uyum içerisinde yaşarız. Eğer bireyler başkalarının haklarına saygı göstermezse bir arada yaşamamız söz konusu bile olamaz.

  Ailemizi düşündüğümüzde iki kardeşten biri uyumak isterken bir diğeri yüksek sesle müzik dinlerse bir takım sorunlar ortaya çıkar. Ama saygılı iki kardeş birbirini iyice anlar ve rahatsızlık vermeyecek şekilde davranır.

  Çevremizden örnekler verecek olursak komşular birbirlerinin haklarına saygı göstermelidir. Örneğin günümüzde insanlar apartmanlarda yaşamaktadırlar. Üst kattaki komşunun çok gürültü yapması bizim hakkımıza saygı gösterilmemesi demektir. Aynı şekilde bizlerde bu davranıştan sakınmalıyız.

  #9883

  Anonim

  Ailedeki bireylerin birbirlerine saygı göstermesi gerekir. Bir arada yaşamak ve insanların huzur içinde hayatlarını sürdürmeleri için saygı en temel unsurdur. Sadece ailede değil çevremizdeki kişilerde başklarının haklarına saygı göstermelidirler.

  Kendileri için yapılmasını istemedikleri şeyleri başkasına yapmamalıdırlar. Örneğin bir otobüste yolculuk ederken herhangi birinin yüksek sesle şarkı söylemesi diğer yolcuları rahatsız eder. Bu onların haklarının çiğnendiğinin göstergesidir.

  Bir başka örnek ise aileden verilebilir. Aynı oda da kalan iki kardeşten biri uyumak isterken bir diğeri ışıkları yakıp ders çalışmayı düşünürse bu saygısızlık olur.

  sorunumu çözerim ben

  #11837

  Ay ben çok güzelim

  Her insan karşı tarafın işine saygı göstermeli ama bir abla ders çalışırken yazıları sesli bir şekilde okuyorken diğer kardeş de ders çalışıyorsa o rahatsız olur. Ve ablası buna dikkat eder. Ve kardeşinden özür dilemesi gerekir…

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.