Allah’ın birliği evrendeki düzenden nasıl anlaşılabilir?


Anasayfa Forumlar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Allah’ın birliği evrendeki düzenden nasıl anlaşılabilir?

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9566
  Ceyda
  Görevli

  Evrende var olan kusursuz düzen zaten Allah’ın bir ve tek olduğunun temel göstergesidir. Tüm canlıları birbiriyle uyumlu bir şekilde yaratan Allah şüphesiz herşeyin yaratıcısıdır. Eğer bir ve tek olmasaydı bütün yaratıcılar farklı şeyler yaratmak isterdi ve hiçbir uyum olmazdı.

  Allah herşeyi kendisi yarattığı için belli bir düzen ve uyum içinde yaratmıştır. Dünyanın dönmesi, dünyanın güneş etrafında dönmesi, mevsimler, doğadaki canlılar en güzel göstergeleridir.

  #9568
  Anonim
  Pasif

  Doğamızı incelediğimizde kusursuz bir düzenin yer aldığını görürüz. Mevsimlerin var olması ve bu mevsimler sayesinde doğanın değişmesi, sonbaharda tıpkı ölmüş gibi yapraklarını döken ağaçların ilkbaharda yeniden canlanması onun eşsiz bir yaratıcı olmasından kaynaklanır.

  Çevremizdeki herşeyin birbiriyle uyumlu olduğunu gözlemleriz. Hiç bir şey bu dünyada boşuna ve gereksiz olarak yaratılmamış. Herşeyin bir uyum içinde olması tek bir yaratıcının varlığını bizlere ispat eder.

  İki öğrencinin birbirine bakmadan birer ev yapmaları istense ikisi de farklı resimler çizer. Bu basit bir örnek sadece.

  #9572
  odevbul
  Görevli

  Eğer Allah bir ve tek olmasaydı bu kadar güzel bir dünyada yaşayamazdık. Çünkü tek bir yaratan olması lazım ki dünyamızı, uzayı, gezegenleri, canlıları kusursuz ve uyumlu bir şekilde yaratabilsin. Birçok yaratan olsaydı dediğin gibi böyle bir uyum söz konusu olamazdı.

  Düşünsenize dünya hem kendi etrafında hemde güneş etrafında dönüyor. Kendi etrafında dönerek gece ve gündüz, güneş etrafında dönerek mevsimler oluşuyor. Her mevsimde canlılar farklı bir hal alıyor.

  Doğadaki gözle görülemeyen canlılar bile bizler veya diğer canlılar için faydalı. İşte tüm bunlar onun göstergesi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)