Beyaz ışık tüm renkleri içerir


Anasayfa Forumlar Fen ve Teknoloji Beyaz ışık tüm renkleri içerir

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Ceyda tarafından 2 yıl 1 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9942 Yanıtla

  odevbul
  Görevli

  Beyaz bir renk değil aslında tüm renklerin birleşimidir. Tüm renkler karıştığında ışığı beyaz renkte görürüz. Beyaz ışığın içerdiği renkler gökkuşağında görülür. Beyaz renkli olan güneş ışığı milyonlarca yağmur damlası tarafından renklerine ayrılır ve gökkuşağı oluşur.

  Beyaz ışığın tüm renklerin karışımından oluştuğunu İngiliz bilim insanı Isaac Newton 1670 yılında yaptığı bir deneyle keşfetmiştir.

  Newton bir odayı kararttıktan sonra ışığın odaya küçük bir delikten girmesini sağlamıştır. Odaya giren ışığın önüne bir prizma koyarak renklerine ayrılan ışığı ekran üzerine düşürmüştür. Böylece beyaz rengin, diğer renkleri kapsadığı anlaşılmıştır.

  Işığın ana renkleri kırmızı, yeşil ve mavidir. Diğer renkler, bu renklerin farklı oranlarda bir araya gelmesiyle oluşur.

  beyaz ışık oluşumu

  #9945 Yanıtla

  Ceyda
  Görevli

  Beyaz ışığın sadece kendi başına bir renk olmadığını daha önce öğrenmiştik. Fakat 1670 yılında Newton tarafından keşfedildiğini şimdi görüyorum. Vermiş olduğunuz resimdende anlaşılacağı gibi ana renkler olan kırmızı, mavi ve yeşil renklerin birleşimiyle beyaz ışık ortaya çıkıyor.

  Bu ana renklerin tümünün belirli oranlarda karışımıyla ise farklı renkler ortaya çıkıyor. Çok faydalı bir bilgi. Eklediğim resimde görüldüğü gibi prizmaya beyaz ışık girdiğinde farklı renklerde ortaya çıkmaktadır.

  beyaz ışık

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
Yanıtla: Beyaz ışık tüm renkleri içerir
Bilgileriniz: