Canlı vücudunda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar hangileridir?


Anasayfa Forumlar Biyoloji Canlı vücudunda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar hangileridir?

Bu konu 3 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Burcu tarafından 2 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9262 Yanıtla

  Necla Ecem
  Katılımcı

  Tüm canlıların vücudunda meydana gelen kimyasal reaksiyon çeşitleri nelerdir? Herhangi bir kaynaktan yararlanarak bu reaksiyonların neler olduğu konusunda bir araştırma yapınız.

  Araştırmanızda yer alan reaksiyonların hangi tür metabolik olaylar olduğunu anlatınız.

  #9263 Yanıtla

  Sıla
  Görevli

  Vücudumuzda oluşan kimyasal reaksiyonlar sayesinde enerji üretimi, boşaltım, hareket gibi temel işlevlerimizi yerine getirebiliriz.

  İlk olarak proteinler bir hücrenin temel yapı taşıdırlar. Çeşitli protein türleri olduğu gibi enzimsel yapıda olanlarıda vardır. Bu tür proteinler kimyasal reaksiyonlara dahil edilerek metabolik faaliyetleri düzenlerler.

  Bir diğer örnek ise Trіglіserіdlerіn hidrolizi ile serbest kalan уağ asіtlerі, alfa-oksіdasyon kimуasal reaksiуonlarına girerek yıkılmаyа başlar.Alfa ksidasуonunda уağ aѕitleri, hücrenin Endоplаzmik Retіkulumunda aktivе olmadan dіrek olаrаk рarçalanırlar.

  #9264 Yanıtla

  Ceyda
  Görevli

  Kimyasal reaksiyonlara sindirimde örnek verilebilir. Örneğin yediğimiz yemek ağızda fiziksel sindirime uğrarken, midemizde ise kimyasal sindirim gerçekleşir. Bir diğer örnek ise yağlar ince bağırsakta enzimler ile yakılırlar. Bu da kimyasal sindirime örnektir.

  #9265 Yanıtla

  Burcu
  Katılımcı

  Besinlerin yakılması ve sindirilmesi kimyasal bir reaksiyondur. Ayrıca enzimlerin olaylarda etkili olması sayesinde meydana gelen her şey kimyasal reaksiyon örneğidir.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
Yanıtla: Canlı vücudunda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar hangileridir?
Bilgileriniz: