Denizlerin kirlenmesi canlıları nasıl etkiler?


Anasayfa Forumlar Fen ve Teknoloji Denizlerin kirlenmesi canlıları nasıl etkiler?

Bu konu 6 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  İrem Nur tarafından 2 ay 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12509

  odevbul
  Görevli

  Dünyamızın büyük bir bölümü denizlerden oluşur ve içerisinde binlerce canlı türü yaşar. Denizlerin kirlenmesi demek bu canlıların hayatlarının tehlikeye girmesi demektir.

  Denizlerin içinde balıklar, yosunlar, deniz anaları, kabuklu böcek türleri gibi birçok canlı yaşıyor. Sadece besin olarak tükettiğimiz birçok balık türü bulunmaktadır. Ayrıca denizlerdeki algler ve mantarlardan günümüzde antibiyotik elde ediliyor.

  Kirlenme demek insanlık için büyük bir tehdit oluşturur. Çünkü farkında olmasak bile birçok ürünü denizlerden elde ediyoruz.

  Sofralarımızda yer alan tuzlar bile denizlerden elde ediliyor. Ama ne yazık ki insanlar kendi kaynaklarını denizleri kirleterek yok ediyorlar.

  #12510

  Burcu
  Katılımcı

  Denizler bizim için önemli bir kaynaktır. Sadece orada yaşayan canlılar değil bizler içinde büyük bir kayıp olur. Denizleri kirleten biz insanlarız. Dediğin gibi bugün kullandığımız antibiyotiklerin %90’ı amazon ormanları ve denizlerdeki resiflerden elde ediliyor.

  Denizlerimizi kirleterek elde ettiğimiz ürünleri ve sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Ayrıca içinde yaşayan türlerin yaşam alanlarını yok ediyoruz. Son yüzyılda dünyamız çok değişti ve denizler en çok etkilenen alanlar oldu.

  #13400

  zekitulaybas

  Benim bildiğim denizler ağaçlardan sonra bizim yaşam kaynağımız, denizler yaşamdır bunu bilmen lazımdır bilemezsen yanarsın yaşamın sonu olursun hayatı karartır,ölüm nedeni olursun

  #13376

  Eylül Huri Yeşil

  Ben denizlerin kirlenmesi canlıları nasıl etkiler?

  #13417

  defne güneş

  denizdeki tüm hayvanların yaşamı tehlikeye girer. Denizlerin içinde balıklar ,ahtapotlar vb. gibi canlılar ölebilir. İnsanlar eğer kirletmeye devam ederlerse kendi yaşamları bile tehlikeye girer. Bundan dolayı denizleri , nehirleri kirletmemeliyiz…

  #13405

  zeytun

  Öncelikle denizler tabiki canlılar için çok
  Önemlidir. Özellikle denizde yaşayan
  Canlılar için önemli. Eğer denizler çok
  Fazla kirlenirse denizdeki canlılar bu pis
  Denizlerde yaşamak zorunda değildir. Fakat biz insanlar denizlere çöpler şişeler atıyoruz bu çok büyük bir hatadır.
  Mesela denizde yaşayan küçük küçük balıklar şişenin içine girerse, poşetin içine girerse belki bir daha çıkamayabilir,
  Ve hatta boğulup öledebilir. Bu nedenle
  Bizler denizlerin kıymetini bilelim..

  #13473

  İrem Nur

  Dünyamızın her bir tarafında su vardır.

  Eğer biz bu suları kirletirsek çok kötü sonuçlar çıkabilir. Örneğin; Soframızdaki tuz onlarda denizden yapılıyor. Başka bir örnek vereyim mesela balık onda A VE D vitaminleri bulunur.

  Eğer bizim insanımız bu denizleri kirletmeye devam ederse hem kendimize,başkasına ve deniz canlılarına zarar vermiş oluruz bu yüzden hiç bir zaman denizi kirletmeyip ve kirleteni uyarmalıyız.

  İYİ DERSELER DİLİYORUM…

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.