Dilde sadeleştirme çalışmalarının nedenleri


Anasayfa Forumlar Türkçe Dilde sadeleştirme çalışmalarının nedenleri

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 2 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10352

  Burcu
  Katılımcı

  Osmanlı döneminde kullanılan dil Arapça ve Farsça bir çok kelimeyi yapısında bulunduruyordu. Bu nedenle karmaşık bir dil ortaya çıkmıştı. Bazı Osmanlı aydınlarının bu konu üzerine gelen tepkileri nedeniyle yalın ve temiz bir dil ihtiyacı ortaya çıktı.

  İlk olarak Kırımda yayınlanan türkçe dil gazetesi sayesinde tüm Türk milletlerinin anlayacağı ortak ve bir dil fikri ortaya çıktı. Sonuç olarak Atatürk’ün 1928 yılında meclis kürsüsünden şu konuşmayı yapmıştır;

  “Değerli ve sevgili arkadaşlarım! Her şeyden önce, gelişimin ilk yapıtaşı olan soruna değinmek isterim. Büyük Türk ulusu cehaletten az emekle kısa yoldan ancak kendi güzel ve soylu diline uyan böyle bir araç ile sıyrılabilir. Bu okuma-yazma aracı ancak Lâtin kökünden olan Türk alfabesidir.”

  Böylece yeni Türk alfabesi ilan edilerek dildeki çalışmalar tamamlanmıştır.

  #10353

  odevbul
  Görevli

  Dilde sadeleştirme çalışmalarına niçin ihtiyaç duyulmuştur?

  Cumhuriyet dönemi öncesinde kullanılan Osmanlıca birçok dilden yabancı kelimeleri bünyesinde barındırıyordu. Bu nedenle yaşayan insanlar bu dili öğrenmekte güçlük çekiyordu. Dönemin aydınları ve Atatürk bu sorunu fark etmiş yeni bir dil arayışına girmişlerdir.

  1923-1928 yılları arasında Arap alfabesi kullanılsa da beklenen okuma yazma oranına ulaşılamamıştır. 1928 yılında yeni dile geçilerek bir çözüm bulundu.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.