Dünyadaki ilk yerleşim yerleri


Anasayfa Forumlar Coğrafya Dünyadaki ilk yerleşim yerleri

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 4 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #12771

  Sıla
  Görevli

  Dünya geçmişten günümüze kadar insanlığa ev sahipliği yapmıştır. İlk insanlar yerleşim yeri olarak dünyamız üzerinde Mısır’daki Nil nehri kıyıları, Mezopotamya bölgesi ve bugünkü Çin sınırlarını kullandılar. Mezopotamya olarak bildiğimiz Güney İran, Bağdat, Musul bölgeleri ve Anadolu’nun bir kısmı yerleşim için en uygun yerler olarak belirlenmiştir.

  Öyle ki bugün Anadolu üzerinde yer alan topraklarda ilk insanlara dair birçok kalıntı ve eser bulunmaktadır. Şöyle ki şehirleşme olarak Konya’daki Çatalhöyük bölgesi millattan önce 7000 yıllarına dair delilleri içermektedir.
  ilk yerleşim yerleri

  İnsanlar yerleşim için tarım ve hayvancılığın yapılabileceği, su kaynaklarına yakın bölgeleri tercih etmişlerdir. Yabani hayvanları evcilleştirerek bunlardan oluşturdukları sürüler seçtikleri bölgelerdeki verimli otlaklarla hızla çoğaldı.

  Daha sonra tarımı keşfettiler ve birçok ağacın meyvesinden yararlandılar. Zamanla imar teknolojisini geliştirerek kendilerine şehirler kurdular. Öyle ki bugün Mısır’da yer alan devasa piramitler bunun en güzel örneğidir.

  #12774

  odevbul
  Görevli

  Dünyaya gelen ilk insanlar nasıl bir davranış sergilediler bilmiyorum ama çok zor günler geçirdikleri kesindir. Yaptıkları yerleşimler doğal olarak su kaynaklarına yakın, yeşil alanları içeren ve iklimi uygun olan mezopotamya topraklarıdır.

  Çünkü burada kışlar ılık yazlar sıcak geçmekteydi. Hal böyle olunca istedikleri otlaklara, doğadaki besinlere kolayca erişebiliyorlardı.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.