Geçmişteki mesleklerden bazıları günümüzde niçin önemini kaybetmiştir?


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler Geçmişteki mesleklerden bazıları günümüzde niçin önemini kaybetmiştir?

Bu konu 3 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  Sıla tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10145

  Cansu
  Katılımcı

  Geçmişte yer alan mesleklerden bir çoğu bugün artık yapılmamaktadır. Bu mesleklerin günümüzde önemini kaybetmesinin temel nedeni artık ihtiyaç duyulmamasıdır. Örneğin eskiden yapılan mesleklerden semercilik günümüzde yok olmaktadır. Eski insanlar ulaşımda atları kullanmaktaydı ve her ailede at yer alıyordu.

  Ata binilmesi için semere ihtiyaç duyulur. Günümüzde ise artık ulaşım arabalar, trenler ve uçaklarla yapılıyor. Bu nedenle at sahibi kişiler oldukça azaldı. Eskiden semere ihtiyaç olduğu için insanlar bu mesleği yapıyorlardı. Günümüzde ise artık semercilik kaybolmuştur.

  #10146

  odevbul
  Görevli

  Dediğin gibi bazı meslekler artık yok oluyor. At örneğinden devam edersek eski insanların atlarına nal ihtiyacı olurdu. Bu nedenle nalcı denilen bir meslek vardı. Günümüzde ise atlar kullanılmadığı için nal yapan kişiler artık yoktur. Çünkü artık ulaşım için atları değil otomobilleri kullanıyoruz.

  #10147

  Ceyda
  Görevli

  Geçmişte yapılan ve bugün artık yapılmayan mesleklerden biri de el işi iğne oyalarıdır. Eskiden kadınlar bunları el emeği ile yaparak satıyorlardı. Günümüzde ise makineler ile yapılarak satışı yapılmaktadır. Kaybolan bir değer de budur. Yapanlar hala olsa da çok az miktarda el işi yapılıyor.

  #10148

  Sıla
  Görevli

  Eskiden yapılan meslekler zamanla önemini yitirmiş ve günümüzde yok olmuştur. Bu mesleklerin artık öneminin kalmamasının temel nedeni artık ihtiyaç duyulmamasıdır. Mesela kilim dokumacılığı için dokuma yapan kişiler vardı. El işi kilimler artık sadece belirli alanlarda yapılıyor.

  Makinelerin ortaya çıkmasıyla el kilim dokumacılığına pek ihtiyaç kalmamıştır.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.