Geleneklerimize göre gençler nasıl askere gönderilir?


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler Geleneklerimize göre gençler nasıl askere gönderilir?

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 4 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #13108

  Ceyda
  Görevli

  Askerlik biz türk milleti için en büyük manevi değerlerden birisidir. Bu nedenle özellikle anadoluda askere gidecek gençler en büyük sayıgıyı görürler. Onlar için düzenlenen eğlenceler ve davullu, zurnalı uğurlamalar sıkça görülen şeylerdir.

  Özellikle askere gidecek gençler günler öncesinden evlerinde ve mahallelerinde komşu ziyaretine gider. Her komşusu ve büyüğü ile helalleşir. Askere gideceğine yakın ise ailesi onun için mevlütler okutur.

  Daha sonra ise eş, dost ve komşulara asker yemeği verilir. Dilerse aile ve askere gidecek kişi evlerinde veya bir mekanda asker eğlencesi düzenlenir.

  askere gidenlere neler yapılır

  Askere gidileceği gün ise evin önünde dua edilir ve asker davul, zurna eşliğinde yola çıkarılır. Hep birlikte İstiklal marşı okunur ve askeriyeye teslim olunur.

  Bunları anlatınca abimin askerliği aklıma geldi. Ailem tüm bunları yapmıştı. Askerlik gurur verici bir durumdur.

  #13110

  odevbul
  Görevli

  Askerlik bizim milletimizde en saygı duyulan durumlardan birisidir. Bunun sebebi tabi ki her askerin bu vatanı korumak ve yüceltmek için canını hiçe sayacak olmasıdır.

  Anadoluda aileler çocuklarını askere gönderirken ayrı bir gurur içindedir. Bu nedenle askere gidecek gençler günler öncesinde kına yakılır. ( Sanırım kına yakılma hikayesini hepiniz bilirsiniz) Askere gidecek kişi için eğlenceler düzenlenir, dualar edilir.

  Davullar ve zurnalar eşliğinde kişi yola çıkarılır. Hep birlikte askerimiz için İstiklal marşını söyleriz. Onu bayrağa sararız. Hey gidi günler askere gittiğim gün geldi aklıma

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.