gezegenler arasındaki uzaklıklar nasıl ölçülür?


Anasayfa Forumlar Fen ve Teknoloji gezegenler arasındaki uzaklıklar nasıl ölçülür?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10496
  odevbul
  Görevli

  Uzayda sayısını bilmediğimiz kadar çok gezegen yer alır. Ancak bilim adamları bu gezegenler veya yıldızlar arasındaki uzaklıkları günümüz teknolojileri ile ölçebilmektedir.

  İlk olarak bize uzaklığı ölçülmek istenen yıldız, birbirinden farklı iki noktadan gözlemlenir. Daha sonra iki nokta arasındaki mesafe ve yıldızın bu noktalardan görülme açıları kullanılarak yıldızın Dünya’ya olan uzaklığı hesaplanır.

  Güneş hariç en yakın yıldızlar bile çok uzakta olduğu için, paralaks hesaplarında kullanılan iki nokta arasındaki mesafenin mümkün olduğu kadar büyük olması gerekir. Bu yüzden paralaks yönteminde genellikle Dünya’nın Güneş’in etrafındaki hareketinden yararlanılır.

  İki gözlem arasında altı ay olduğu zaman, gözlem yapılan noktalar arasındaki mesafe yaklaşık 2 AB olur ki bu gözlemlerimiz arasında elde edebileceğimiz maksimum uzaklıktır. Eğer gözlemler sonucunda ölçülen açılar arasında anlamlı bir fark elde edilebilirse, köşe noktaları Dünya, Güneş ve uzaklığı belirlenmek istenen yıldız olan üçgenin dar açısı ve dolayısıyla basit trigonometri işlemleri kullanılarak yıldıza olan mesafe hesaplanabilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)