Gezerek veya kitaplardan okuyarak tanıma arasındaki farklar


Anasayfa Forumlar Türkçe Gezerek veya kitaplardan okuyarak tanıma arasındaki farklar

Bu konu 0 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Sıla tarafından 4 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #13078

  Sıla
  Görevli

  Bazı yerleri gidemediğimiz için çok merak etsek bile ancak kitaplardan veya bilgisayardan tanımaya çalışırız. Her ne kadar gezerek ve görerek tanımaya benzemese de bu yer hakkında bilgiler edinebiliriz.

  Aslında soru şu?

  Gezen mi daha iyi tanır, kitaplardan okuyan mı?

  Sorunun cevabı çok basit. Çünkü gezip görmek kadar güzel birşey yok. Gezdiğimiz bir yeri tanırken oranın kokusunu, duygusunu alırız. Kitaplar bize bu duyguları veremez.

  Gezip görmek kadar öğretici bir şey yoktur. Örneğin bir hayvanat bahçesini ele alalım. Kitaplardan burada yaşayan hayvanların isimlerini, ana vatanlarını öğrenir, resimlerini görürüz. Ama hiçbir bilgi bu canlıları gördüğümüz andaki duyguyu bize veremez.

  Gezen mi daha iyi bilir kitap okuyan mı

  Hatta öğretmenler öğrencilerinin inceleme ve merak duygularının gelişmesi için öğrencileri doğa gezilerine götürürler. Öğrencilerin her biri bu doğa gezisinde kokuyu içine çekerek ağaçlara dokunarak tanırlar.

  Hiç bir bilgi tecrübe ile edinilen kadar güzel değildir.

  Hayatın bize vermiş olduğu tecrübeler kitaplardan elde edilemez. Buradaki esas konu yaşanarak tecrübenin daha eğitici ve öğretici olduğudur.

  #13080

  Ceyda
  Görevli

  Tabi ki gezen ve gören daha iyi bilir. Bir yeri gezerek veya yaşayarak öğrenmek kadar güzel birşey var mı? İnsanlar kitaplardan sadece bir ön fikir üretebilirler. O yerin hakkında kısa bilgiler, resimli görseller hatta videolu anlatımlar elde edebilirler.

  Fakat tüm bunlar orayı görüp gezmek kadar eğitici olmaz. Hayvanat bahçesi örneği yerinde bir tespit. En iyi bilgi yaşanarak tecrübe edinilen bilgidir.

  İyide olsa kötü de olsa gezip görmek en aydınlatıcı olanıdır.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.