Hayat niçin amaçsız olamaz?


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler Hayat niçin amaçsız olamaz?

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9397
  Anonim
  Pasif

  Din kültürü ve ahlak bilgisi için gerekli arkadaşlar. Hayat neden amaçsız olamaz kısaca açıklayınız

  #9401
  odevbul
  Görevli

  Bu dünyada varlığımızın bir amacı olduğu şüphesiz ortadır. Dünya bizim hizmetimize yaratıldığına göre insan hayatının mutlaka bir amacı olmalıdır. Kuran-ı Kerim’de yer alan bir ayette ise şöyle buyuruluyor;

  “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”

  Bu mealdende anlaşılacağı gibi hayatımızın amacı dünya nimetlerinden özgürce yararlanarak iyi bir yaşam sürmek ve bizi yaradana karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmek yaşam amacımızdır.

  Yaşamımız neden amaçsız olamaz diye düşünürsek?

  Neden bu dünyada eşsiz bir düzen var. Her canlı ve cansız varlık birbirini tamamlıyor ve biz insanlar bunların hepsinden bir şekilde yararlanıyoruz. Bu kadar ince bir düzen neden var. Bunu düşünmemiz bile hayatımızın bir amacı olduğunun kanıtıdır.

  #9408
  Ceyda
  Görevli

  Hayatımızın bir amacı olduğu ortadır. Sonuçta bu dünyanın yaratılmasının, bunca kaynağın insanlık hizmetine sunulmasının bir nedeni olmalıdır. Her yaşamın değerli olduğu bu dünyada hayatların da bir amacı vardır. Biz insanların düşünme yeteneği sayesinde iyi ve kötüyü ayırt edebiliyoruz.

  İşte bu nedenlerden dolayı bunları yaratanın bize yüklediği sorumluluklar var. Her dinden insanların ilk amacı iyi bir insan olmaktır. Daha sonra inancına göre yaratıcıya şükretmektir.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)