İklimin insan yaşamına etkilerine örnekler


Anasayfa Forumlar Sosyal Bilgiler İklimin insan yaşamına etkilerine örnekler

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10323
  Sıla
  Görevli

  Yaşadığımız bölgedeki iklim nedeniyle hayatımız oldukça etkilenir. İnsanların hayatındaki iklim etkilerine örnekler verelim.

  1.Giyim

  İklim koşullarının sert olduğu bölgelerde kış ayları soğuk ve yağışlı geçer. Buda bizlerin giyimlerini etkilemektedir. Soğuk havanın etkisinden korunmak için kalın kıyafetleri tercih ederiz.

  2.Gıda

  İklimin sert olduğu bölgelerde yaz aylarında elde edilen ürünler oldukça kısıtlıdır. Örneğin Antalya’da yaz kış domates yetişirken, Bursa bölgesinde bu mümkün değildir. Bu nedenle gıdalar başka şehirlerden gelir.

  3.Evler

  İklim gereği evlerimizi bazı özelliklerle donatırız. Örneğin Ege ve Akdeniz evlerinin genellikle bacaları yoktur. Çünkü bu bölgelerde soba gibi araçlar kullanılmaz.

  4.Yaşayan canlılar

  Bölgede yaşayan hayvan çeşitliliğinde iklim doğrudan etkilidir. Örneğin Maldivlerde muhabbet kuşları ve papağanlar doğal ortamında yaşarlar. Ancak bizim ülkemizde kuzey kesimlerde yaşamaları mümkün değildir.

  #10327
  odevbul
  Görevli

  Bölgemizde yaşayan canlı çeşitliliğinde iklim doğrudan etkilidir. Çünkü iklim koşullarına göre canlılar bu bölgede bulunur. Örneğin sürekli leylekleri göremeyiz. Çünkü onlar iklimi takip ederler ve havanın sıcak olduğu alanlarda yaşarlar. İklimin insan üzerindeki etkilerine ise kış ve yaz aylarında farklı giyinmemiz örnek verilebilir.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)