Işığın Soğrulması


Anasayfa Forumlar Fizik-Kimya Işığın Soğrulması

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9958
  odevbul
  Görevli

  Işık ışınları bir cisme çarptığında cismin özelliğine göre yansıyabilir, cisimden geçebilir ve cisim tarafından tutulabilir. Işığın cisimler tarafından tutulmasına ışığın soğrulması denir.

  Koyu renkli cisimler gelen ışınları daha çok soğururken açık renkli cisimler, ışınları daha çok yansıtır. Soğrulan ışınlar cisimlerde sıcaklık artışına neden olur. Bunun için yazın açık renkli giysiler, kışın koyu renkli giysiler tercih edilir. Bu sayede vücut sıcaklığı dengelenir.

  #9960
  Burcu
  Katılımcı

  Işığın soğrulmasından günlük hayatta faydalanırız. Kış aylarında güneş ışığından daha iyi faydalanmak için koyu renkli kıyafetleri tercih ederiz. Çünkü siyah gibi koyu renkler gelen güneş ışınlarını emerek yansıtmazlar ve bu sayede kendimizi daha sıcak hissederiz.

  Yaz aylarında ise bu durumun tam tersine açık renkli kıyafetleri tercih ederiz. Bu kıyafetler ışınları yansıtarak serin kalmamızı sağlarlar.

  Işığın soğrulması özelliği nedeniyle sıcak iklimin olduğu bölgelerde genellikle beyaz renkli otomobiller satılır. Ülkemizde de gördüğünüz gibi birçok araç bu yüzden beyaz renktedir.

  Işık hakkında daha fazla bilgiye şu linkten ulaşabilirsiniz.

  https://www.odevbul.org/isik-yansima-sogrulma-kirilma-konu-anlatimi.html

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)