Katı basıncını etkileyen faktörler


Anasayfa Forumlar Fizik-Kimya Katı basıncını etkileyen faktörler

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10064

  odevbul
  Görevli

  Katıların basıncı kuvvet ve basıncı uygulayan nesnenin basınç uygulanan noktaya temas ettiği noktaya bağlıdır. Geniş bir yüzeyle uygulanan basınç, dar bir yüzeyle uygulanan basınçtan daha düşüktür.

  Karda yürüdüğünüzde, ayakkabınızın izini karın üzerinde görebilirsiniz ya da çamurlu bir yolda yürürken ayakkabınız, çamurlu alanda derin bir iz bırakır. Bu durumun nedeni, katı cisimlerin bulundukları yüzeye kuvvet uygulaması yani basınçtır. Birim yüzeye dik etki eden kuvvete basınç denir. Basıncın bilimsel birimi Pascal’dır ve Pa ile gösterilir.

  Bütün maddeler, ağırlıklarından dolayı temas ettikleri yüzeye basınç uygular. Katılar bulundukları yüzeye, sıvılar bulundukları kabın yüzeyine, gazlar ise içinde bulundukları kabın tüm yüzeyine basınç uygular. Bazı cisimler bulundukları yüzeye az basınç uygularken bazı cisimler bulundukları yüzeye çok basınç uygularlar.

  Ağırlıkları ayı olan iki kardeşten topuklu ayakkabı giyinen,  palet şeklindeki kar ayakkabısı giyinene göre karda daha çok batar. Bu durumun nedeni, topuklu ayakkabının yüzey alanının daha küçük olmasıdır. Özdeş cisimlerden, yüzey alanı küçük olanın yüzeye uyguladığı basınç daha fazladır. Özdeş cisimlerde, yüzey alanı azaldıkça basınç artar.

  Basıncı etkileyen diğer bir faktörde kuvvettir. Kuvvetin artması ile birlikte basınç artar.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.