Koku ve tat alma duyuları arasındaki ilişki


Anasayfa Forumlar Fen ve Teknoloji Koku ve tat alma duyuları arasındaki ilişki

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  odevbul tarafından 2 yıl 4 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10068

  Sıla
  Görevli

  Koku ve tat alma duyularımız aslında birbirine bağlantılı olarak görevlerini yaparlar. Bu nedenle aralarında sıkı bir ilişki vardır. Tat alma organımız olan dilimiz, koku alma organımız olan burnumuzla ilişkili çalışır.

  Bir yemeğin tadını burnumuz tıkalıyken daha farklı algılarsınız. Bu nedenle nezle olduğumuzda, burnumuz tıkalıyken yiyeceklerin lezzetini alamayız. Çünkü dilimiz maddenin tadını alırken, burnumuzda maddenin kokusunu alır.

  Beynimiz ise aldığı bu iki uyarıyı birlikte değerlendirerek yorumlar. Çok sıcak ya da soğuk bir şey içtiğimizde dilimiz yanar ve tat alma güçlüğü çekeriz. İşte bu durumda yemeklerin tadını sadece burnumuzla aldığımız kokuyla yorumlarız.

  Herhangi bir şekilde bu sonuçları deneyerek yorumlayabilirsiniz. İsterseniz burnunuzu tıkayarak yemeklerin tadına bakın. Farklılığı anlayacaksınız.

  #10069

  odevbul
  Görevli

  Burun ve tatma duyu organları eş zamanlı olarak çalışır. Bu organlar aldıkları uyarıları beyine iletip yorumlamasını isterler. Yediğimiz yemeklerin tat ve kokusunu yorumlayan beyin ne olduğuna hatta ne kadar tatlı olduğuna karar verir.

  Ancak herhangi bir şekilde bu uyarıların biri eksik olursa sorunlar meydana gelir. Bu sorunlardan en büyüğü de hiç şüphesiz tat alamıyor olmamızdır.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.