Koulrofobi nedir kimlerde görülür?


Anasayfa Forumlar Psikoloji Koulrofobi nedir kimlerde görülür?

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Leyla akar tarafından 2 yıl 5 ay önce tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9448

  Sıla
  Görevli

  Koulrofobi insanın günlük hayatına etki eden ve yaşamını olumsuz etkileyen duyguların kontrol edilememesi durumudur. Bu korku türü aslında kişinin palyaçolara karşı duyduğu korku olarak tanımlanır. Koulro yunanca kökenli bir kelime olup anlamı ise palyaçoların üzerinde yürüdüğü tahta bacaklardır. Koulrofobi genellikle çocuklarda görülse de büyük insanlarda da zamanla ortaya çıkabilmektedir.

  Meydana gelen korkunun nedeni ise karşımızdaki insanın yüzünün kapalı olması ve normalden farklı şekillerde görülmesidir. Bu korkunun bu şekilde ortaya çıkmasının temel nedeni ise kötü hal ve davranışlarda bulunan kimselerin yüzlerini kapatmalarından kaynaklanmasıdır.

  Koulrofobi sadece palyaçolara karşı duyulan korku değil şaka amaçlı maske ve yüzü kapatıcı şeyler takan kişilere karşı ortaya çıkabilecek bir durumdur.

  İnsanın bilinç altında yer alan bu korkunun oluşma nedeni ise tam olarak bilinmemektedir.

  Koulrofobi hastalığı ile mücadele ise hipnoz ve terapi ile sağlanmaktadır. İnsanın korkuları ile yüzleşmesi bu tedavinin temel esasıdır. Yine de insan hayatını doğrudan etkilemeyen bir korku olduğu için genellikle tedavi edilmez.

  #9457

  Leyla akar

  Palyaco korkusu herkeste görülebilir. Özellikle çocuklarda bu duruma sıklıkla rastlanır. Koulrofobi küçük yaştaki birçok kişide olabilir

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.