Müzelerden ve tarihi mekanlardan nasıl yararlanılır?


Anasayfa Forumlar Hayat Bilgisi Müzelerden ve tarihi mekanlardan nasıl yararlanılır?

Bu konu 4 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Necla Ecem tarafından 2 yıl 3 ay önce tarihinde güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10181

  Anonim

  Müzelerde ve tarihi mekanlardan insanlar yararlanmaktadır. Bu yararlanma ise bilgi edinme şeklinde olmaktadır. Tarihi mekanlar ve müzelerde yer alan eşyalar, tarihi belge ve notlar eski zamanlarda insanların nasıl bir yaşam sürdükleri konusunda bizlere bilgi verebilir.

  Tarihini öğrenmek isteyen insanlara ise açıkcası yol göstericidirler. Özellikle müzelerde geçmiş dönemlere ait birçok kültürel obje yer alır. Bu nedenle hepimiz bu alanlardan faydalanabiliriz.

  #10182

  odevbul
  Görevli

  Tarihi mekanlardan yararlandığımız için gelecek nesillere de sağlıklı bir şekilde teslim etmemiz gerekir. Çünkü bizden sonraki nesillerde geçmişlerini bilmek, bilgi edinmek isteyeceklerdir. Örneğin Bursa Cumalıkızık Köyü bilinen en eski Osmanlı köylerinden biridir.

  Osmanlı evlerinin nasıl olduğunu ve insanların nasıl bir yaşam sürdüğünü bu köye giderek fikir edinebilirsiniz.

  #10183

  Sıla
  Görevli

  Müze ve tarihi mekanlara yapmış olduğumuz gezilerde geçmişte yaşayan insanların neler yaptıklarını, hangi eşyaları kullandıklarını, kültürlerini ve sosyal yaşamları hakkında bilgiler edinebiliriz. Örneğin Topkapı Sarayı Müzesinde yer alan eserler arasında Osmanlı Devletine ait birçok bilgi bulunmaktadır.

  Padişahların fermanları, kullandıkları eşyalar gibi objeler yer alır.

  #10184

  Burcu
  Katılımcı

  Müzelerde günlük hayatımızda kullandığımız bir çok eşyanın benzeri bulunmaktadır. Eski insanlar topraktan ve çeşitli metallerden yaptıkları kaplar, küpler günümüzde farklı şekillerde yine hayatımızdadır. Örneğin Osmanlı döneminde kullanılan bakır kaplar günümüzde yerini seramik ve cam kaplara bırakmış durumdadır.

  Geçmişte kullanılan sürahilerin yerini günümüzde farklı şekillerdeki sürahiler almıştır.

  #10185

  Necla Ecem
  Katılımcı

  İnsanların müzelere gitmesindeki temel neden geçmişleri hakkında bilgi edinmek, atalarını tanımaktır. İnsan doğası gereği merak eden ve araştıran bir yapıdadır. Bu nedenle müzelere gitme isteği duyar. Çünkü eski zamanlarda yaşayan insanların kendi dedeleri olduğunu biliyordur.

  Onların nasıl yaşadıklarını, nasıl eşyalar kullandıklarını ve yaşadıkları dönemdeki sosyal olayları öğrenmek, bizzat görmek isterler. Bu nedenle müzelere giderler.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.