Nötr bir atomun atom numarası yapısındaki hangi taneciklerin sayısına eşittir?


Anasayfa Forumlar Fizik-Kimya Nötr bir atomun atom numarası yapısındaki hangi taneciklerin sayısına eşittir?

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Ceyda tarafından 2 yıl 1 ay önce tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9916 Yanıtla

  odevbul
  Görevli

  Nötr bir atom demek atom taneciğindeki artı ve eksi yüklerin eşit olması anlamına gelir. Bildiğiniz gibi atomlarda proton (p) artı yüklü tanecikler, elektronlar (e) ise eksi yüklü taneciklerdir. Bir atomun nötr halde olması için artı ve eksi yükleri eşit olmalıdır. Yani

  proton sayısı = elektron sayısı olmalıdır. Bu durumda proton sayısı 21 olan bir atomun nötr halde olması için elektron sayısınında 21 olması gerekir.

  #9918 Yanıtla

  Anonim

  Sadece proton sayıları aynı olan nötron sayıları farklı olan atomlara ise izotop atom denir. İzotop atomlarda p değerleri aynı kalır. Bu atomların kütle numaraları kesinlikle farklı olmalıdır. Ancak nötr haldeki izotop atomların kimyasal özellikleri aynı, fiziksel özellikleri farklılık gösterir.

  Örneğin Hidrojenin doğada 3 adet izotopu yer alır.

  #9920 Yanıtla

  Ceyda
  Görevli

  İzoton atomların nötron sayıları aynı proton sayıları farklıdır. İzoton atomlarda kimyasal ve fiziksel özellikler farklılık gösterirler.

  İZOBAR ATOM

  Bir atomun izobar olması için ise kütle numaraları aynı, proton sayılarının farklı olması gerekir. Kimyasal ve fiziksel özellikleri farklıdır.

  İZOELEKTRONİK ATOMLAR

  Elektron sayılarının aynı olduğu atomlardan sadece proton sayıları farklı olan atomlar izoelektronik atomlardır. Kimyasal ve fiziksel özellikleri farklılık gösterir.

   

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
Yanıtla: Nötr bir atomun atom numarası yapısındaki hangi taneciklerin sayısına eşittir?
Bilgileriniz: